Zaatakowano polską szkołę we Lwowie podczas uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego

Dzisiaj rano doszło do napaści na polską szkołę im. Marii Konopnickiej nr 24 we Lwowie. Szkoła Średnia nr 24 z polskim językiem nauczania, potocznie zwana “szkołą polską” w latach 1961 – 1999 była jedyną placówką oświatową, która dawała młodzieży polskiego pochodzenia maturę.

Podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego nieznani ludzie obrzucali kamieniami okna placówki z sąsiedniego domu. Nikt nie został ranny. Mer Lwowa Andrij Sadowy publicznie domagał się natychmiastowej reakcji organów ścigania i ukarania osób odpowiedzialnych.

Burmistrz odbył rozmowę telefoniczną z szefem SBU w obwodzie lwowskim i szefem departamentu policji.

REKLAMA/Advertisement

– Teraz wraz z milicjantami przeprowadzana jest inspekcja terenu w celu poszukiwania osób naruszających prawo i porządek. Tych ludzi należy znaleźć i pociągnąć do odpowiedzialności – powiedział mer.

– Z niepokojem przyjmujemy incydent w polskiej szkole we Lwowie. Niestety są osoby, które nie życzą dobrze ani Polsce, ani Ukrainie. Dobrze, że władze ukraińskie szybko zareagowały. Trwa wyjaśnianie sprawy. Konsulat Generalny we Lwowie monitoruje sytuacje. Liczymy na szybkie ustalenie sprawców – oświadczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Marcin Przydacz.

REKLAMA/Advertisement

za: city-adm.lviv.ua