13 lipca 2024
Sprawy narodowe

Spotkanie “Wołyń bez mitów” w Krakowie

Już w najbliższy piątek, 27 października o godz. 19.00, w auli kościoła św. Józefa przy ul. Dunikowskiego 5 w Krakowie-Nowej Hucie odbędzie się spotkanie “Wołyń bez mitów”. W wydarzeniu wezmą udział: ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, red. Stanisław Michalkiewicz, red. Jarosław Kornaś i red. Paweł Zdziarski.

Prelegenci opowiedzą o mało znanych aspektach ukraińskiego ludobójstwa na Polakach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1943-1944. Podbudową dyskusji będzie wydana niedawno książka pod redakcją Pawła Zdziarskiego pt. “Wołyń bez mitów. Kulisy ukraińskiego ludobójstwa na Polakach”.

Na temat ukraińskiego ludobójstwa na terenie dawnych południowo-wschodnich województw II RP pojawia się mnóstwo mitów. W imię politycznej poprawności unika się nazwania rzeczy po imieniu. Zupełnie zapomina się o tym, że wprowadzony przez władze w Kijowie zakaz ekshumacji i pochówków Polaków, kult zbrodniarzy z OUN-UPA oraz zakłamywanie historii to nieustanne dostarczanie argumentów Kremlowi. Dobre relacje polsko-ukraińskie muszą zostać oparte na prawdzie, inaczej będą jedynie wydmuszką. Paweł Zdziarski przeprowadził serię wywiadów-rzek ze świadkami ludobójstwa, wybitnymi historykami i znanymi publicystami. W ten sposób powstała pierwsza w Polsce publikacja, która przedstawia temat ludobójstwa na Kresach w tak szeroki sposób. Może to być doskonała odtrutka na propagandę i cenzurę, którą stosują media głównego nurtu – piszą autorzy.