18 stycznia 2025
Wydarzenia

Sondaż – czy rząd koalicyjny wywiązuje się z obietnic wyborczych?

Od czasu powołania nowego rządu pojawiają się liczne głosy dotyczące realizacji obietnic wyborczych przedstawionych przed wyborami. Jak wskazują najnowsze badanie opinii publicznej, Polacy mają mieszane odczucia co do skuteczności działań obecnej koalicji rządzącej. Wyniki sondażu zrealizowanego przez United Surveys dla Wirtualnej Polski, pokazują, że większość obywateli ma krytyczne zdanie na temat wywiązywania się rządu z zapowiedzi przedwyborczych.

Aż 60% ankietowanych negatywnie ocenia stopień realizacji obietnic przez rząd Donalda Tuska. Wyniki obu jasno pokazują, że społeczeństwo jest podzielone, a oceny zależą w dużej mierze od preferencji politycznych respondentów.

Wśród wyborców koalicji rządzącej, obejmującej Platformę Obywatelską, Polskę 20250, Polskie Stronnictwo Ludowe i Lewicę, przeważa pozytywne zdanie na temat realizacji obietnic. Z danych Interii wynika, że 68% zwolenników tych partii uważa, że rząd skutecznie wywiązuje się z deklaracji przedwyborczych. Warto jednak zauważyć, że opinia ta jest zdecydowanie inna wśród sympatyków opozycji. Wyborcy Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji krytycznie oceniają działania rządu, zarzucając mu brak konsekwencji i niespełnienie kluczowych zapowiedzi. Odpowiedź, że rząd “zdecydowanie nie” wywiązuje się z obietnic wybrało 64 %. “Raczej nie” odpowiedziało 36 % Nikt nie wstrzymał się od odpowiedzi.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 20-22 grudnia 2024 roku metodą CATI & CAWI na próbie tysiąca osób.

Kluczowe obietnice rządu – co zrealizowano, a co nie?

Jednym z najważniejszych punktów programu wyborczego obecnej koalicji była obietnica odbudowy dialogu społecznego, reforma wymiaru sprawiedliwości oraz usprawnienie systemu ochrony zdrowia. Z perspektywy wielu Polaków, realizacja tych celów pozostawia wiele do życzenia. Szczególnie krytycznie oceniane są zmiany w systemie ochrony zdrowia.

Rząd obiecał również odejście od projektów poprzedniego rządu, takich jak Centralny Port Komunikacyjny (CPK) oraz budowa elektrowni atomowych. Zdaniem krytyków, rezygnacja z tych inicjatyw może mieć poważne skutki dla przyszłości polskiej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego. Zwolennicy rządu argumentują jednak, że wprowadzane zmiany w zakresie tych inwestycji mają na celu lepsze dostosowanie ich do realnych potrzeb kraju.

Polaryzacja opinii publicznej

Wyniki sondaży pokazują, że oceny społeczeństwa są silnie zróżnicowane w zależności od preferencji politycznych. Wśród zwolenników rządu przeważa przekonanie, że koalicja skutecznie realizuje swoje obietnice. Tymczasem wyborcy PiS i Konfederacji wyrażają obawy, że działania rządu mogą prowadzić do destabilizacji kraju.

Interia wskazuje, że rządząca koalicja napotyka również na trudności związane z utrzymaniem stabilności budżetowej. Nadmierny deficyt budżetowy oraz rosnące zadłużenie państwa budzą obawy ekonomistów. Krytycy zarzucają rządowi brak odpowiedzialnej polityki fiskalnej, która mogłaby skutkować poważnym kryzysem finansowym.

Krytyka ze strony opozycji

Opozycja zarzuca rządowi stosowanie zatrzymań i aresztowań jako narzędzia walki politycznej. Szczególnie wśród sympatyków Konfederacji pojawiają się głosy, że obecna władza dąży do ograniczenia wolności obywatelskich poprzez zwiększenie kontroli nad instytucjami państwowymi. Tego typu działania budzą obawy o przyszłość demokracji w Polsce.

Z kolei wśród wyborców PiS dominują zarzuty dotyczące chaosu w wymiarze sprawiedliwości. Reforma sądownictwa, która miała być jednym z kluczowych elementów programu rządu, jest oceniana jako nieskuteczna i chaotyczna. Zdaniem krytyków, wprowadzane zmiany mogą jedynie pogłębić problemy związane z funkcjonowaniem polskiego systemu prawnego.

Społeczne oczekiwania wobec rządu

Pomimo krytyki, rządząca koalicja wciąż ma poparcie dużej części społeczeństwa. Zwolennicy rządu podkreślają, że niektóre obietnice zostały już zrealizowane, a pozostałe wymagają więcej czasu. Przykładem jest zwiększenie świadczeń socjalnych czy inwestycje w edukację. Jednak wielu Polaków oczekuje bardziej zdecydowanych działań w kluczowych obszarach, takich jak walka z inflacją, reforma ochrony zdrowia czy zapewnienie stabilności budżetowej.

Z drugiej strony, przeciwnicy rządu wskazują na potrzebę większej transparentności w działaniach koalicji. Oczekują również, że rząd będzie podejmował bardziej odpowiedzialne decyzje w zakresie polityki gospodarczej i społecznej.

Podsumowanie

Analiza wyników sondaży Interii i United Surveys pokazuje, że opinie Polaków na temat realizacji obietnic wyborczych przez rząd są bardzo zróżnicowane. Chociaż wśród zwolenników koalicji rządzącej przeważa pozytywna ocena, większość społeczeństwa podchodzi do działań rządu z dużą dozą sceptycyzmu. Kluczowe wyzwania, takie jak reforma wymiaru sprawiedliwości, walka z inflacją czy stabilizacja budżetu, wciąż pozostają nierozwiązane.

Przyszłość rządu zależy od tego, czy koalicja będzie w stanie skutecznie zrealizować swoje obietnice i odpowiedzieć na potrzeby społeczeństwa. Jeśli rządzący nie sprostają oczekiwaniom, mogą napotkać coraz większy opór społeczny i spadek poparcia w przyszłych wyborach.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image