Dziennik Narodowy Blog Wydarzenia Rzecznik MŚP: Ministerstwo ignoruje prawa przedsiębiorców
Wydarzenia

Rzecznik MŚP: Ministerstwo ignoruje prawa przedsiębiorców

Mały ZUS Plus to rozwiązanie, z którego skorzystać mogą przedsiębiorcy, których przychód w zeszłym roku nie przekroczył 120 tys. zł. Podmioty spełniające te warunki mogą korzystać z ulgi przez 36 miesięcy  w ciągu 6 lat. Przed następnym zgłoszeniem trzeba jednak odczekać pewien czas. 

Jak informuje Rzecznik MŚP Adam  Abramowicz, 17 stycznia zwrócił się  on do premiera Donalda Tuska z prośbą o pilną interwencję w sprawie błędnej interpretacji przez ZUS przepisów o Małym ZUS-ie Plus. Sprawa dotyczy dziesiątków tysięcy drobnych przedsiębiorców, którzy korzystali z tej preferencji składkowej w latach 2019-2021 i po dwóch latach przerwy mają prawo ponownie korzystać z tej preferencji, którego to prawa Zakład im odmawia.

– Reakcja Kancelarii Premiera była natychmiastowa. Już następnego dnia przekazała ona pismo do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z zaleceniem bezzwłocznego zajęcia się sprawą. To dobry przykład tego, jak powinien wyglądać dialog między rządem a przedsiębiorcami. Niestety, na tym dobre wieści się kończą. Mimo że sprawa jest niezwykle nagląca (przedsiębiorcy mają czas zgłaszać się do Małego ZUS-u tylko do 31 stycznia), Ministerstwo nabrało wody w usta. Moje wielokrotne monity, by nadać bieg sprawie, są notorycznie ignorowane. Czas biegnie, dziesiątki tysięcy przedsiębiorców tkwi w zawieszeniu, a urzędnicy oraz monitowani przeze mnie ministrowie lekceważą swoje obowiązki – informuje Adamowicz.

– W kampanii wyborczej słyszeliśmy ze wszystkich stron sceny politycznej zapewnienia, jak ważne są prawa polskich przedsiębiorców, zwłaszcza tych z sektora MŚP. Po wyborach część nowego obozu władzy o swych deklaracjach zapomina. Jako strażnik praw polskiego małego i średniego biznesu będę konsekwentnie domagał się od organów państwa respektowania tych praw. Z moich informacji wynika, że urzędnicy ZUS próbują znaleźć satysfakcjonujące przedsiębiorców rozwiązanie. Czekają jednak na zielone światło ze strony Ministerstwa. Jest jeszcze czas, by rozwiązać sprawę kompleksowo i uniknąć przeniesienia sporu na wokandę sądową! – słyszymy od Rzecznika MŚP.

Exit mobile version