Dziennik Narodowy Blog Wydarzenia “The Spectator”: Broń nuklearna dla Polski?
Wydarzenia

“The Spectator”: Broń nuklearna dla Polski?

W wywiadzie dla brytyjskiego magazynu “The Spectator” Dalibor Rohac, analityk American Enterprise Institute, został zapytany o potencjalne konsekwencje zwycięstwa Donalda Trumpa w nadchodzących wyborach prezydenckich w USA. Ten tygodnik, będący jednocześnie najstarszym nieprzerwanie wydawanym magazynem angielskojęzycznym  określa się jako konserwatywny. W latach 1999 – 2005 red. naczelnym był Boris Johnson.

– W postamerykańskim świecie polski parasol nuklearny mógłby pomóc zabezpieczyć wschodnią flankę Europy. Zapewniłoby to także alternatywny sposób zapewnienia Ukrainie bezpieczeństwa po zakończeniu działań wojennych, zwłaszcza jeśli członkostwo w NATO nie będzie już wchodziło w grę – podkreślił autor. – Polska uzbrojona w broń nuklearną byłaby odpowiedzią na odwieczny problem europejskiej geopolityki, jakim jest uniemożliwienie Niemcom i Rosji prób dominacji na kontynencie euroazjatyckim.

Temat rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce pojawił się w październiku 2022 r., kiedy szef Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta Jakub Kumoch ogłosił gotowość Polski do udziału w porozumieniu o podziale broni jądrowej, które polega na udostępnianiu broni jądrowej pomiędzy krajami europejskimi.

– Uważamy, że agresja Rosji na Ukrainę unieważniła pakt NATO – Rosja z 1997 r. Polska jest zainteresowana udziałem w programie podziału broni nuklearnej – powiedział Kumoch.

W odpowiedzi na deklarację Polski rzecznik Departamentu Stanu USA Vedant Patel stwierdził, że „Stany Zjednoczone nie prowadzą obecnie z Polską negocjacji w sprawie potencjalnego rozmieszczenia broni nuklearnej”. Podkreślił także, że takie działania nie są brane pod uwagę w przypadku żadnego kraju, który dołączył do NATO po 1997 roku.

Obecnie w programie udostępniania amerykańskiej broni nuklearnej uczestniczy pięć krajów NATO: Belgia, Niemcy, Włochy, Holandia i Turcja.
Exit mobile version