13 lipca 2024
Wydarzenia

Przełom ws. Wołynia? Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy w Sejmie

 – Zbliża się 80. rocznica straszliwych wydarzeń na Wołyniu. Rozumiemy wasz ból po stracie swoich najukochańszych. Wszystkim rodzinom i potomkom ofiar ówczesnych wydarzeń na Wołyniu składam wyrazy szczerego współczucia i wdzięczności za podtrzymywanie światłej pamięci o swoich przodkach. Pamięć, która nie wzywa do zemsty ani nienawiści, ale służy jako ostrzeżenie, że nic takiego nigdy więcej nie powtórzy się między naszymi narodami – mówił dzisiaj w Sejmie przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy.

Rusłan Stefanczuk jest z zawodu prawnikiem. Został głównym ideologiem programowym partii Sługa Ludu i jednym z najbliższych współpracowników Wołodymyra Zełenskiego w trakcie jego zwycięskiej kampanii prezydenckiej.

– Życie ludzkie jest równie cenne, niezależnie od narodowości, płci, rasy czy religii. I z tą świadomością będziemy współpracować z wami, drodzy polscy przyjaciele, akceptując prawdę, bez względu na to, jak bolesna może ona być. Razem musimy zdać ten niełatwy, ale wyjątkowo niezbędny egzamin, aby formuła „przebaczamy i prosimy o przebaczenie” uzyskała prawdziwy sens i praktyczny wymiar – dodał polityk z Ukrainy.