25 kwietnia 2024
Sprawy narodowe

O polskich ekonomistach-narodowcach na Forum w Karpaczu

W Karpaczu trwa Forum Ekonomiczne – największa i najważniejsza międzynarodowa konferencja polityczno-gospodarcza w Europie Środkowej i Wschodniej. Tegoroczna edycja to 350 debat oraz 6 sesji plenarnych na takie tematy, jak m.in.  Biznes i Zarządzanie, Forum Cyberbezpieczeństwa, Forum Energetyczne, Polityka Międzynarodowa czy Społeczeństwo. 

Wczoraj odbył się  dzięki Instytutowi Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderwskiego panel  „Myśl i dorobek polskich ekonomistów związanych z ruchem narodowym w XX w. – ich aktualność i potencjał jako źródło inspiracji w XXI w.”. Wzięli w nim udział: dyrektor IDMN prof. Jan Żaryn, kierownik Działu Naukowego IDMN dr Krzysztof Kawęcki , prof. Jarosław Tomasiewicz (Uniwersytet Śląski), prof. Marek Białokur (Uniwersytet Opolski) oraz dr Mariusz Patey z Instytutu im. Romana Rybarskiego.

– Fundamentem rozumienia gospodarki przez obóz narodowy starego pokolenia była gospodarka liberalna, wolnorynkowa, bez etatyzmu z wszystkimi gwarancjami konstytucyjnymi dla własności prywatnej. Wszystko, co w konstytucji marcowej jest zapisem dotyczącym własności prywatnej, poszanowania praw obywatelskich, w kontekście także kwestii własnościowych, tę całą logikę zapisów konstytucyjnych zawdzięczała Polska prof. Stanisławowi Głąbińskiemu – mówił prof. Jan Żaryn.

– To oparcie się gospodarki o polski kapitał prywatny, to jest jakiś niezrealizowany ideał w tym świecie powszechnie panującego etatyzmu. To nie tylko jest przytyk do Państwa Polskiego, ale generalnie państwa w Europie wchodzą bardzo szeroko w procesy gospodarcze i niestety przegrywają konkurencję z państwami, które oparły swój rozwój o kapitał prywatny. Można porównywać produktywność, siłę gospodarki amerykańskiej czy też gospodarek azjatyckich z gospodarkami Unii Europejskiej – tłumaczył dr Mariusz Patey.