12 kwietnia 2024
Wydarzenia

Niemcy nie zamierzają płacić reparacji. Mularczyk: To wystawia jak najgorszą ocenę niemieckiej dyplomacji

W krótkim komunikacie z 3 stycznia biuro prasowe MSZ poinformowało o odpowiedzi niemieckiego resortu spraw zagranicznych na jego notę wystosowaną 28 października 2022 r.

– Nota została dostarczona do polskiego MSZ w dniu 3 stycznia 2023 r. Według Rządu RFN sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a Rząd RFN nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie. Rząd Rzeczypospolitej Polskiej będzie kontynuował wysiłki zmierzające do uregulowania należności wynikających z niemieckiej agresji i okupacji w latach 1939-1945 – czytamy.

Do sprawy odniósł się  dzień później w “Trójkowym komentarzu dnia” Programu Trzeciego Polskiego Radia Arkadiusz Mularczyk, wiceminister spraw zagranicznych.

– To wystawia jak najgorszą ocenę niemieckiej dyplomacji, która odpowiada na jednej kartce na raport, który zawiera ponad 1500 stron. Nie wiem, na jakiej podstawie Niemcy twierdzą, że sprawa reparacji jest zamknięta, skoro nigdy nie była otwarta: nie było negocjacji, nie rozmawialiśmy o tym przy jednym stole – powiedział.

Ministerstwo ma zwrócić się o pomoc do USA oraz do ONZ.

– Odbędą się spotkania z kongresmenami, think tankami. Mam nadzieję, że dojdzie do wystąpienia w ONZ. Rola USA może okazać się kluczowa ws. odszkodowań od Niemiec dla Polski. Niemcy wciąż nie rozliczyły się z Polską za wojnę, a USA to światowe supermocarstwo. Zrobimy wszystko, żeby w tym roku wynieść tę sprawę na najwyższą agendę międzynarodową. Niemcy nie przeczekają tej sprawy – dodał wiceminister.