Głownie głosami posłów PiS i PSL (opozycja na ogół wstrzymała się od głosu) Sejm przyjął w piątek ustawę, która znacznie zaostrza kary za szpiegostwo i rozszerza zakres działań służb specjalnych.
– Ten projekt zdecydowanie odpowiada na zagrożenia, które widzimy. Główny zamysł tego projektu, to podniesienie wymiaru kar za działalność szpiegowską – stwierdził Stanisław Żaryn, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych. – Doświadczenie ostatnich kilkudziesięciu lat pokazuje, że sądy zbyt łagodnie traktowały te zbrodnie przeciwko państwu polskiemu. Stawiamy teraz wszystko we właściwych proporcjach wskazując, że zbrodnia szpiegostwa musi być karana z całą surowością i konsekwencją. Dlatego nawet dożywocie może grozić osobom, które szpiegostwem się zajmują i działają przeciw interesom RP.
Kara za udział w działalności obcego wywiadu wynosiła do tej pory od roku do 10 lat więzienia. Teraz ma to być od 5 do 30 lat więzienia. Szpiegostwo polegające na udzielaniu wiadomości wiązało się z ryzykiem kary od 3 lat więzienia, podczas gdy po nowelizacji jest to od 8 lat więzienia, z możliwością skazania na dożywocie. Za kierowanie i organizowanie działalności obcego wywiadu na terenie RP będzie grozić kara od 10 lat więzienia oraz dożywocie w miejsce. Z dożywociem trzeba się też liczyć każdy, kto biorąc udział w działalności obcego wywiadu “dokonuje dywersji, sabotażu lub dopuszcza się przestępstwa o charakterze terrorystycznym”.