16 czerwca 2024
Wydarzenia

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości: Izrael musi zapobiec zbrodni ludobójstwa

W bezprecedensowym orzeczeniu Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (International Court of Justice, ICJ) – główny organ sądowy ONZ – stwierdził, że jest właściwy do orzekania w sprawie wniesionej przez Republikę Południowej Afryki oskarżającej Izrael o popełnienie ludobójstwa w Gazie.

W orzeczeniu wydanym przez sąd nakazano sześć środków tymczasowych, w tym podjęcie przez Izrael wszelkich środków w celu zapobiegania aktom ludobójstwa, zapobiegania bezpośredniemu i publicznemu podżeganiu do ludobójstwa i karania ich oraz podjęcia natychmiastowych i skutecznych kroków w celu zapewnienia pomocy humanitarnej ludności cywilnej w Gazie. MTS nakazał także Izraelowi zachowanie dowodów ludobójstwa i przedstawienie sądowi w ciągu miesiąca raportu dotyczącego wykonania nakazu.

Nie doszło jednak do nakazania zawieszenia broni.

Izraelscy politycy gniewnie zareagowali na orzeczenie sądu w Hadze. Oskarżyli Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości o uprzedzenia antysemickie. Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że jego kraj jest zaangażowany w przestrzeganie prawa międzynarodowego, a także obronę swojego narodu.

– Podła próba odmówienia Izraelowi tego podstawowego prawa [do samoobrony] jest rażącą dyskryminacją państwa żydowskiego i została [przez nas] słusznie odrzucona – stwierdził w oświadczeniu. – Zarzut ludobójstwa stawiany Izraelowi jest nie tylko fałszywy, ale także oburzający i przyzwoici ludzie na całym świecie powinni go odrzucić.

Od października ub.r. w Gazie zginęło ponad 26 tysięcy Palestyńczyków, w większości cywilów.