15 stycznia 2025
Wydarzenia

Jordan Bardella – kim jest lider francuskich narodowców?

Dla wielu Polaków Zgromadzenie Narodowe (Rassemblement National, RN) wciąż kojarzy się głównie z Marine Le Pen, która bez wątpienia jest nadal centralną postacią ugrupowania.

Pamiętać jednak należy, że już we wrześniu 2021 r. młody Jordan Bardella (w latach 2018 – 2021 szef młodzieżówki Front National de la Jeunesse, przemianowanej potem na Génération Nation) objął funkcję p.o. przewodniczącego RN. Stało się to po tym, gdy kierująca partią Marine Le Pen ustąpiła w związku z kampanią przed wyborami prezydenckimi w 2022 r. W listopadzie 2022 r. Bardella został wybrany na nowego przewodniczącego Zjednoczenia Narodowego.

Jordan Bardella urodził się 13 września 1995 roku w Drancy, departament Sekwana-Saint-Denis. Był jedynym dzieckiem w ubogiej rodzinie pochodzenia włoskiego. Jego krewni ze strony matki wyemigrowali do Francji z Turynu w latach 60. XX wieku.  Ma algierskiego ojca, który przeniósł się do Francji w latach 30. XX w. Bardella ukończył studia z zakresu nauk ekonomicznych i społecznych na Université Paris Sorbonne. W wieku 16 lat wstąpił do Frontu Narodowego (w 2018 r. przekształconego w Zjednoczenie Narodowe). Początkowo był bliskim współpracownikiem wiceprzewodniczącego Floriana Philippota, który we wrześniu 2017 r. opuścił stronnictwo, tworząc własną partię Patrioci (Les Patriotes). Wkrótce potem Bardella został rzecznikiem partii.  

W czerwcu 2017 r. bez powodzenia kandydował do Zgromadzenia Narodowego. W następnym roku został mianowany prezesem młodzieżówki, wiążąc się ściśle z Le Pen. W styczniu 2019 r. został ogłoszony liderem listy wyborczej Zjednoczenia Narodowego w wyborach europejskich w maju tegoż roku. W wyniku tych wyborów uzyskał mandat eurodeputowanego IX kadencji, stając się najmłodszym posłem w historii Parlamentu Europejskiego. W 2021 r. bezskutecznie ubiegał się o prezydenturę regionu Île-de-France.

Podczas udanej kampanii politycznej w wyborach europejskich w 2019 r. mówił o swoich priorytetach politycznych. Największym problemem tego pokolenia był kryzys migracyjny i środowiskowy. Sprzeciwiał się pomysłowi przystąpienia Francji do układu z Marakeszu. Młody nacjonalista krytykował mocno “ekologiczne” zapędy rządu Macrona, które “kryminalizowały” Francuzów. Głośne stało się jego wystąpienie w telewizyjnej debacie w maju 2019 r., gdy podjął temat wyklętego w debacie publicznej zagadnienia Wielkiej Podmiany (Le Grand Replacement). Pojęcie to ukuł pisarz Renaud Camus, który przekonywał, że rządzące elity celowo dążą do jak najszerszej imigracji i zastępowania rdzennej, białej ludności przybyszami z państw Afryki i Bliskiego Wschodu. Ku rozpaczy tychże elit, według sondażu Harris Interactive około 60 % Francuzów wierzy w teorię – oczywiście jest to ponad 90 % wyborców partii Bardelli ale i ok. 40% sympatyków partii lewicowych.

Po tym, jak muzułmanin pochodzenia marokańskiego Ali Rabeh został ponownie wybrany na burmistrza Trappes  w Ile-de-France w 2021 r., Bardella podczas występu w stacji radiowej Europe 1 określił miasto jako „republikę islamską”. Prokuratura wszczęła w tej sprawie dochodzenie, co polityk skomentował słowami: „Jestem rozczarowany, że francuski wymiar sprawiedliwości dąży dziś do tego samego celu, co islamiści, aby uciszyć tych, którzy potępiają prawdziwe problemy i tych, którzy sprzeciwiają się transformacji niezliczonych dzielnic we Francji”.

27-letni Bardella jest kawalerem, ale był w kilku związkach. Spotykał się m.in. z córką Frédérica Chatillona, który jest doradcą Le Pen.