24 czerwca 2024
Wydarzenia

Doradca Zełenskiego: Polacy zgodzili się zapomnieć o rzezi wołyńskiej

Doradca Szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy ds. komunikacji strategicznej w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego i obrony Aleksiej Arestowycz udzielił w zeszłym tygodniu wywiadu znajdującej się na emigracji w Londynie opozycyjnej rosyjskiej dziennikarce Julii Łatyninie. 

Gdyby nie pomoc Polski, Ukrainy by już nie było. Pomoc wojskowa była zdecydowanie największa i dotarła do nas najszybciej. Polacy nie zasłaniali się swoim bezpieczeństwem, tylko oddali to, czym mogli się z nami podzielić – mówił. – Polska walczy o Ukrainę bardziej, niż Ukraina walczyłaby sama o siebie.

Przyjęcie ogromnej rzeszy uchodźców świadczy o tym, że „Polska jest dla Ukrainy siostrą”.

Arestowycz stwierdził też, że „trzeba zrobić wszystko, aby nie było żadnej rywalizacji między Polakami a Ukraińcami, bo jesteśmy dwoma największymi narodami w tej części Europy” i powinno dojść do „wspólnego zagospodarowania przestrzeni między Bałtykiem a Morzem Czarnym, w której znajdzie się też miejsce dla krajów bałtyckim i odnowionej Białorusi”. Niepokojąco zabrzmiało jego stwierdzenie, jakoby “Polacy zgodzili się zapomnieć o rzezi wołyńskiej”. Nie podał jednak żadnych szczegółów na ten temat.