5 lutego 2025
Historia i idea Postacie

Zygmunt Balicki – pierwszy ideolog polskiego nacjonalizmu

Zygmunt Balicki urodził się 30 grudnia 1858 roku w Lublinie w rodzinie inteligenckiej.

Był synem Seweryna Balickiego i Karoliny Gruszczyńskiej. Jego dzieciństwo przypadło na okres represji po powstaniu styczniowym, co miało duży wpływ na jego przyszłe poglądy polityczne.

Kształcił się w Gimnazjum Męskim w Lublinie, które ukończył w 1876 roku. Następnie studiował nauki społeczne i prawnicze na uniwersytetach w Petersburgu, Zurychu i Genewie. Tam zetknął się z europejskimi ideami politycznymi, które ukształtowały jego przyszłą działalność. Ostatecznie uzyskał tytuł doktora praw.

Podczas pobytu na emigracji Balicki związał się z ruchem socjalistycznym i w 1881 roku współtworzył Socjalistyczne Stowarzyszenie „Lud Polski”. Jednak z czasem odszedł od idei socjalistycznych, uznając, że walka klasowa nie służy interesom narodowym Polaków. Już w 1887 roku założył Związek Młodzieży Polskiej „Zet”, który kładł nacisk na wychowanie młodej inteligencji w duchu nacjonalizmu i patriotyzmu.

W 1891 roku Balicki ożenił się z Gabrielą Iwanowską, późniejszą posłanką do Sejmu i jedną z pierwszych kobiet-polityków w Polsce.

We współpracy z Romanem Dmowskim w 1893 roku współtworzył Ligę Narodową, a cztery lata później Stronnictwo Narodowo-Demokratyczne. Jego działalność organizacyjna odegrała kluczową rolę w kształtowaniu polskiego ruchu narodowego.

Myśl nacjonalistyczna Zygmunta Balickiego

Zygmunt Balicki był jednym z głównych ideologów polskiego nacjonalizmu. Jego koncepcja opierała się na przekonaniu, że nowoczesne społeczeństwo powinno być zorganizowane wokół silnego ducha narodowego, który miał przewyższać indywidualne interesy jednostek i grup społecznych.

Balicki był przeciwnikiem zarówno liberalizmu, jak i socjalizmu. W jego opinii obie te ideologie prowadziły do osłabienia jedności narodowej. W książce “Egoizm narodowy wobec etyki” sformułował teorię, według której nadrzędnym celem polityki polskiej powinno być budowanie silnej wspólnoty narodowej, niezależnej od wpływów międzynarodowych. Pisał w niej:

„Naród nie jest sumą jednostek, lecz organiczną całością, w której dobro części podporządkowane być musi dobru całości.”

Podkreślał, że nacjonalizm nie powinien oznaczać szowinizmu, lecz świadomą politykę wzmacniania narodu poprzez organizację i dyscyplinę.

„Egoizm narodowy nie oznacza nienawiści do innych narodów, lecz świadomość, że naród musi być panem własnego losu i własnych celów.”

Opowiadał się za aktywizacją mas ludowych i przeciwdziałaniem liberalnym oraz socjalistycznym wpływom. W jego wizji patriotyzm był wartością uniwersalną, ale nacjonalizm – bardziej dojrzałym i zróżnicowanym intelektualnie podejściem, wymagającym aktywnego działania.

Działalność polityczna i stosunek do państwa

Balicki był jednym z pierwszych polskich teoretyków krytykujących XIX-wieczne tradycje powstańcze, uznając je za nieprzemyślane i destrukcyjne dla narodu. W jego opinii Polacy musieli nauczyć się cierpliwości politycznej i budowania instytucji narodowych zamiast podejmowania zrywów skazanych na porażkę.

Zwalczał poglądy liberalne, argumentując, że są one wyrazem kosmopolityzmu i podważają znaczenie wspólnoty narodowej. Krytykował również polski prowincjonalizm i bezkrytyczne przyjmowanie wzorców zachodnich.

W połowie lat 90. XIX wieku Balicki definitywnie zerwał związki z socjalizmem. Odrzucał teorię walki klas, twierdząc, że dążenia socjalistów do dyktatury partii są zagrożeniem dla jedności narodowej.

I wojna światowa i działalność propolska

Po wybuchu I wojny światowej Balicki poparł Ententę i opowiedział się za współpracą z Rosją jako czynnikiem umożliwiającym odbudowę niepodległego państwa polskiego. Wspólnie z Wiktorem Jarońskim był pomysłodawcą stworzenia Legionu Puławskiego – polskiej formacji walczącej po stronie Rosji. Jego zaangażowanie w tworzenie legionów u boku armii rosyjskiej miało na celu zabezpieczenie przyszłości Polski jako autonomicznego podmiotu politycznego.

W 1914 roku, po wydaniu deklaracji przez wielkiego księcia Mikołaja Mikołajewicza Romanowa o możliwości odbudowy Polski pod patronatem Rosji, Balicki podpisał telegram dziękczynny, w którym znalazły się słowa:

„Krew synów Polski, przelana łącznie z krwią synów Rosji w walce ze wspólnym wrogiem, stanie się największą rękojmią nowego życia w pokoju i przyjaźni dwóch narodów słowiańskich.”

Zygmunt Balicki zmarł 12 września 1916 roku w Piotrogrodzie (Petersburgu), nie doczekawszy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Choć jego koncepcje miały ogromny wpływ na rozwój polskiej myśli narodowej, to w późniejszych latach były stopniowo reinterpretowane i modyfikowane. W Stronnictwie Narodowym dystansowano się od koncepcji egoizmu narodowego, jednak doceniano jego wkład w rozwój ideowo-polityczny ruchu narodowego.

Współczesne oceny Balickiego pozostają podzielone – jedni uważają go za wybitnego teoretyka i organizatora ruchu narodowego, inni za postać kontrowersyjną, której idee były wykorzystywane do uzasadniania polityki wykluczającej inne grupy społeczne. Niemniej, jego dorobek pozostaje kluczowym elementem historii polskiego nacjonalizmu i ruchu narodowego.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image