15 stycznia 2025
Wydarzenia

“Na czym polega ta miłość do Polski?” – trudne pytanie do Tuska

Do niecodziennej sytuacji  doszło podczas spotkania Donalda Tuska z wyborcami w Piasecznie. Biorąc jako punkt odniesienia artykuł Tuska pt. “Polak rozłamany” opublikowany w miesięczniku “Znak” w 1987 r., obecny na spotkaniu mężczyzna stwierdził:

— Przyznam panu rację: od tego, kto będzie rządził Polską, zależy nasz los. Pan powiedział, że pan kocha Polskę. Mam pytanie, na czym polega ta miłość do Polski, jeżeli pana głównym wyznaniem było, że polskość to nienormalność, że polskość mnie uwiera, że wreszcie mogę wyjechać z tego polskiego syfu do Europy. Na tym polega kochanie Polski?

Niezrażony Tusk odparł, że pod tekstem podpisuje się “obiema rękami” a wspomniany cytat o “polskości jako nienormalności  “jest wzięty wprost z listu Józefa Piłsudskiego”.

–  Ja całe swoje życie poświęciłem Polsce — twierdził polityk. – Na tym polega miłość do ojczyzny. Nie na gadaniu o patriotyzmie, tylko na życiu, które się ojczyźnie poświęca.

– Polskość to nienormalność – takie skojarzenie narzuca mi się z bolesną uporczywością, kiedy tylko dotykam tego niechcianego tematu. Polskość wywołuje u mnie niezmiennie odruch buntu: historia, geografia, pech dziejowy i Bóg wie co jeszcze wrzuciły na moje bark brzemię, którego nie mam specjalnej ochoty dźwigać, a zrzucić nie potrafię (nie chcę mimo wszystko?), wypaliły znamię; i każą je z dumą obnosić. Więc staję się nienormalny, wypełniony do granic polskością, i tam, gdzie inni mówią człowiek, ja mówię Polak; gdzie inni mówią kultura, cywilizacja i pieniądz, ja krzyczę; Bóg, Honor i Ojczyzna (wszystko koniecznie dużą literą); kiedy inni budują, kochają się i umierają, my walczymy, powstajemy i giniemy – pisał we wspomnianym artykule były przewodniczący Rady Europejskiej.