7 lutego 2023
Wydarzenia

Kaczyński: Nie mamy zamiaru występować z UE

– My nie mamy zamiaru z Unii Europejskiej występować. Jakbyśmy to zrobili, co moralnie jest słuszne, ja bym był całkowicie za tym. Tylko że by to oznaczało, że właśnie występujemy z Unii – mówił na wczorajszym spotkaniu z mieszkańcami Żywca Jarosław Kaczyński. – Bo Parlament Europejski formalnie nie jest przedstawicielstwem narodów, tylko po prostu wszystkich sił politycznych i te siły mają autonomię wobec swoich zobowiązań narodowych

– Chcemy twardo walczyć o interesy w Unii. Chociaż to wymaga różnego rodzaju zwrotów. Tak będziemy to robić, a nie jakimiś takimi bardzo prostymi metodami, które niektórzy zalecają, ale niestety nie mają żadnej mocy. Można sobie różne rzeczy napisać, bo papier wszystko wytrzyma, ale jednocześnie trzeba się liczyć z realiami – dodał szef PiS.

Przekonywał jednocześnie, że nie tylko społeczeństwu jako całości ale i przedsiębiorcom żyje się pod rządami jego partii lepiej.

– Udało nam się wiele zrobić dla społeczeństwa, ale dlatego, że zakończyliśmy rabunek finansów publicznych. Wzrost PKB jest znaczący, bo przestaliśmy pozwalać na okradanie państwa – tłumaczył. – Są jeszcze inne metody pomocy przedsiębiorcom, którzy zajmują się tymi najbardziej nowoczesnymi rodzajami działalności czy produkcji, jest to wsparcie dla start-upów. Ja powiem uczciwie: na razie ze słabymi dosyć wynikami, bo nie ma niestety tego, czego my byśmy chcieli i o czym mówiliśmy już od wielu lat, jeszcze będąc w głębokiej opozycji, nawet kilkanaście lat temu. My byśmy chcieli, żeby ta wielka grupa ludzi młodych, ale także tych w średnim wieku, która już w tych nowych okolicznościach, w tej nowej Polsce zdobyła dużo lepsze wykształcenie niż miało to poprzednie pokolenie, żeby ona w dużej mierze weszła w biznes.