Żydzi naciskają na wypłatę roszczeń przez Polskę: Kwestia restytucji nie została załatwiona

Po tym jak w wywiadzie udzielonym wczoraj Polskiej Agencji Prasowej premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że kwestia restytucji mienia żydowskiego w Polsce została “definitywnie załatwiona”, głos zabrała niezwykle wpływowa Światowa Organizacja ds. Restytucji Mienia Żydowskiego (World Jewish Restitution Organization). Żydzi twierdzą, że słowa premiera nie są prawdą i podpierają się stanowiskiem Departamentu Stanu USA.

Przypomnijmy, że Mike Pompeo – amerykański sekretarz stanu w czasie wizyty w Polsce domagał się rekompensat dla żydowskich właścicieli lub ich potomków. Premier Morawiecki uznał sprawę za zamkniętą, ale nie uznaje tego właśnie WJRO.

Petycja “NIE dla żydowskich roszczeń!” – podpisz i przekaż dalej!

REKLAMA/Advertisement

– Kwestia restytucji (mienia) nie została załatwiona – czytamy w stanowisku organizacji. Zdaniem żydowskiego gremium, premier Morawiecki “błędnie odwołuje się do pochodzącego z czasów komunizmu układu między Polską a USA odnoszącego się do tej kwestii”. Według nich “Układ z 1960 roku odnosił się tylko do osób, które były obywatelami USA w momencie utraty własności w Polsce” – zaznacza organizacja.

REKLAMA/Advertisement

– W związku z tym układ nie obejmuje większości ocalałych z Holokaustu w Polsce – twierdzą przedstawiciele Światowej Organizacji ds. Restytucji Mienia Żydowskiego i powołują się na stanowisko Departamentu Stanu w tej sprawie.

– Polska jest jedynym krajem w UE, który nie przyjął ustaw regulujących restytucję lub rekompensatę za mienie odebrane przez nazistów lub znacjonalizowane przez komunistów – czytamy w oświadczeniu.

Żydowska organizacja cytuje również wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego, który w 2017 roku mówił, że Polska wstydzi się, że nie ma przepisów regulujących tę kwestię – tzn. ustawy reprywatyzacyjnej. Na koniec, Żydzi wprost domagają się od Polski zapłaty roszczeń.

– Wzywamy premiera Mateusza Morawieckiego i jego rząd, by wykorzystał możliwość do oddania sprawiedliwości tym, którzy stracili tak dużo – tak kończy się stanowisko WJRO.

za: rp.pl

 

Ks. dr Stanisław Trzeciak: Goje to bydło – stosunek wyznawców judaizmu do niewiernych