REKLAMA

REKLAMA

Zwycięstwo Polaków na Litwie! Polskie nazwy ulic pozostają w przestrzeni publicznej.

293

– Najwyższy Sąd Administracyjny Litwy orzekł, że dwujęzyczne tablice z nazwami ulic w Wilnie nie naruszają prawa. Decyzja sądu w tej sprawie kończy kilkuletni spór pomiędzy samorządem Wilna a litewskim rządem – podaje portal DoRzeczy.pl

REKLAMA

Wczoraj Najwyższy Sąd Administracyjny Litwy nie uznał apelacji złożonej przez Vildę Vaiciuniene. Domagała się ona „zmiany orzeczenia sądu niższej instancji albo skierowania sprawy do ponownego rozpatrzenia” dotyczących tablic z nazwami ulic sporządzonych w dwóch językach w stolicy tego kraju – Wilnie. Zdaniem polityk, takie szyldy „są sprzeczne z prawem i mogą być powodem sporów”.

Litewski Sąd Administracyjny zdecydowanie odrzucił takie rozumowanie stwierdzając, że tablice „nie naruszają prawa, ponieważ nie są oficjalnymi nazwami ulic”.

– Zgodnie z art. 17 Ustawy o języku państwowym, wymagany nakaz zapisów w przestrzeni publicznej jest sformułowany w sposób imperatywny – czytamy w orzeczeniu. W uzasadnieniu dodano, „że graficzny charakter tabliczek nie spełniał kryteriów terminu, o którym mowa w rzeczonym artykule, a co za tym idzie – napisy na tabliczkach nie naruszały wymogów tej normy”.

REKLAMA

– Według Kolegium, wyżej wspomniane tablice graficzne z symbolami poszczególnych narodów, które są charakterystyczne tylko dla systemu językowego danego narodu, tworzą jeden wizualny byt, którego podstawą artystyczną jest rysunek, a nie napis – głosi oświadczenie Sądu, które jest ostateczne i nie ma od niego odwołania. Tym samym tablice z polskimi nazwami ulic pozostają w litewskiej przestrzeni publicznej.

za: pch24.pl

REKLAMA