Zwycięstwo Polaków na Litwie! Polskie nazwy ulic pozostają w przestrzeni publicznej.

– Najwyższy Sąd Administracyjny Litwy orzekł, że dwujęzyczne tablice z nazwami ulic w Wilnie nie naruszają prawa. Decyzja sądu w tej sprawie kończy kilkuletni spór pomiędzy samorządem Wilna a litewskim rządem – podaje portal DoRzeczy.pl

REKLAMA/Advertisement

Wczoraj Najwyższy Sąd Administracyjny Litwy nie uznał apelacji złożonej przez Vildę Vaiciuniene. Domagała się ona „zmiany orzeczenia sądu niższej instancji albo skierowania sprawy do ponownego rozpatrzenia” dotyczących tablic z nazwami ulic sporządzonych w dwóch językach w stolicy tego kraju – Wilnie. Zdaniem polityk, takie szyldy „są sprzeczne z prawem i mogą być powodem sporów”.

Litewski Sąd Administracyjny zdecydowanie odrzucił takie rozumowanie stwierdzając, że tablice „nie naruszają prawa, ponieważ nie są oficjalnymi nazwami ulic”.

REKLAMA/Advertisement

– Zgodnie z art. 17 Ustawy o języku państwowym, wymagany nakaz zapisów w przestrzeni publicznej jest sformułowany w sposób imperatywny – czytamy w orzeczeniu. W uzasadnieniu dodano, „że graficzny charakter tabliczek nie spełniał kryteriów terminu, o którym mowa w rzeczonym artykule, a co za tym idzie – napisy na tabliczkach nie naruszały wymogów tej normy”.

– Według Kolegium, wyżej wspomniane tablice graficzne z symbolami poszczególnych narodów, które są charakterystyczne tylko dla systemu językowego danego narodu, tworzą jeden wizualny byt, którego podstawą artystyczną jest rysunek, a nie napis – głosi oświadczenie Sądu, które jest ostateczne i nie ma od niego odwołania. Tym samym tablice z polskimi nazwami ulic pozostają w litewskiej przestrzeni publicznej.

REKLAMA/Advertisement

za: pch24.pl