Żołnierze WOT nie mogą … korzystać ze strzelnic! Zobacz szczegóły tej decyzji.

Jak informuje dzisiejsza “Rzeczpospolita”, szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej na strzelnicach, które nie podlegają Ministerstwu Obrony Narodowej zostały zawieszone. Jest to pokłosie decyzji Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, który przygotował opinię zgodnie z którą ćwiczenia strzeleckie mogą odbywać się jedynie na obiektach garnizonowych.

Decyzja ta oznacza, że “Terytorialsi” nie mogą korzystać na przykład ze strzelnicy w Maleniskach w województwie podkarpackim. Znajdujący się nieopodal Jarosławia obiekt, który niedawno został zbudowany nie może służyć żołnierzom, bo jest uznany za cywilny. Strzelnica ta kosztowała 2 miliony złotych.

REKLAMA/Advertisement

W czasie jej otwarcia, ówczesny wiceszef MON, a obecny szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zapowiadał, że to dopiero początek i były plany budowy takich obiektów w powiatach, które potrzebują tego typu infrastruktury. Wówczas mówiono o 40 milionach złotych zabezpieczonych na budowę strzelnic.

Na początku zapowiadano, że strzelnica w Maleniskach ma służyć żołnierzom WOT. Ćwiczenia przeprowadzał tam 34. Batalion Lekkiej Piechoty OT. Jednakże, wedle ustaleń “Rzeczpospolitej”, kolejne ćwiczenia nie będą odbywać się na tamtym obiekcie.

REKLAMA/Advertisement

Wynika to ze wspomnianej wyżej opinii Sztabu Generalnego, w której zaznaczono, że żołnierze powinni odbywać ćwiczenia na jednostkach garnizonowych, a strzelnica w Maleniskach jest cywilna. Jak informuje “Rz” ppłk Marek Pietrzak – rzecznik Dowództwa WOT związane jest to z audytem obiektów cywilnych:

– Zakaz wykonywania strzelań na obiektach szkoleniowych innych niż pozostające w zarządzie MON ma charakter czasowy i jest związany z prowadzonym audytem w zakresie bezpieczeństwa eksploatacji tych obiektów – mówi rzecznik. Wojsko i MON starają się rozwiązać problem i być może cywilne obiekty będą musiały otrzymywać certyfikaty lub pozwolenia wydawane przez instytucje wojskowej.

REKLAMA/Advertisement

za: onet.pl