Znów festiwal uległości?! Czaputowicz: Rząd będzie respektował wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE …

Wydawać by się mogło, że po słowach wicepremiera i ministra nauki Jarosława Gowina, który mówił o tym, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie będzie uznawał wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, nasze władze wreszcie objęły twardszy kurs wobec UE. Jednakże okazuje się, że nic takiego się nie dzieje. Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz zapowiedział, że Polska zaakceptuje decyzję unijnego Trybunału ws. Sądu Najwyższego.

W wywiadzie dla internetowego wydania niemieckiego tygodnika “Der Spiegel” szef polskiej dyplomacji stwierdził, że nasz kraj liczy na korzystne rozwiązanie sprawy przez Trybunał:

– Mamy nadzieję, że wygramy, ponieważ mamy prawo do zreformowania naszego systemu (sądownictwa). Chcemy uczynić go bardziej niezależnym, bardziej przejrzystym i bardziej skutecznym – stwierdził.

Pytany o słowa wicepremiera Gowina, Jacek Czaputowicz powiedział, że była to “prywatna opinia” ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Dopytywany o konsens w polskim rządzie, co do tego, czy orzeczenia TSUE należy respektować, szef MSZ powiedział, że jest taka opinia i podziela ją zarówno on sam, jak i premier Mateusz Morawiecki:

– Tak, istnieje taki konsens. Powiedział to zarówno premier Morawiecki, jak i ja sam. Z drugiej strony: z prawnego punktu widzenia TSUE będzie bardzo trudno powiedzieć coś przeciwko naszemu systemowi. Niektórzy sędziowie odeszli w międzyczasie na emeryturę, inni zostali na nowo wybrani. Musimy razem z Komisją Europejską znaleźć rozwiązanie – dodał.

Jacek Czaputowicz dodał również, że Polska sprzeciwi się próbie połączenia i uzależnienia wypłat funduszy unijnych z tzw. przestrzeganiem praworządności. Szef MSZ pytany o kwestię reparacji wojennych od Niemiec, powiedział, że na razie nie będą podawane konkretne liczby:

REKLAMA/Advertisement

– Mamy prawo rozmawiać o tym problemie. Takie dyskusje powinny być czymś normalnym, jeżeli relacje między państwami są dojrzałe. Nie należy ich ucinać – uważa szef polskiej dyplomacji.

Cóż, postawa polskiego rządu i zapowiedź kolejnego festiwalu uległości wobec instytucji unijnych nie jest dobrą wiadomością. Minister Czaputowicz co prawda nie powiedział, że rząd PiS wycofa się z reform Sądu Najwyższego, gdy nakaże to wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE, ale zapowiedź podporządkowania się tej instytucji pokazuje, że tak może być …

za: dw.com.pl