Ziobro zaprezentował założenia programu reform „Sprawiedliwość i bezpieczeństwo”

– Chcemy wprowadzić możliwość orzekania kar bardziej adekwatnych do popełnionego zła. Chcemy bezwzględnie izolować najgroźniejszych bandytów od społeczeństwa – powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej minister Zbigniew Ziobro, który wspólnie z wiceministrem Marcinem Warchołem, przedstawili program reform „Sprawiedliwość i bezpieczeństwo”.

Główne założenia programu to: poprawa bezpieczeństwa Polaków, bezwzględność wobec przestępców oraz walka z aferzystami gospodarczymi.

REKLAMA/Advertisement

– Sprawiedliwe państwo to nie jest pobłażliwe państwo. Tu także jest potrzebne dobre i mądre prawo. Kary muszą być na tyle surowe, by skutecznie odstraszały przed popełnianiem przestępstw. Muszą być dolegliwe dla skazanych, dawać ofiarom poczucie zadośćuczynienia, a wszystkim Polakom – przywracać wiarę w sprawiedliwość. Dotyczy to przestępstw przeciwko zwyczajnym obywatelom, ale także przeciwko państwu, które nie może pozwalać, by okradali je przestępcy gospodarczy i aferzyści na wielką skalę. Każda złotówka ukradziona państwu to złotówka wyciągnięta z kieszeni obywateli. To pieniądze, które powinny służyć ważnym społecznie celom, jak program „Rodzina 500+” czy choćby podwyżki emerytur. Dobre prawo ma także gwarantować bezpieczeństwo Polakom w sferze socjalnej – gdy ubiegają się o alimenty na swoje dzieci albo prowadzą dramatyczną walkę, by z powodu długów nie stracić wszystkiego i nie znaleźć się w sytuacji beznadziejnej, bez perspektyw na dalsze życie. To jeszcze jeden z celów programu reform – informuje w swoim komunikacie służba prasowa resortu.

Foto: Twitter/Min. Sprawiedliwości

REKLAMA/Advertisement