24 czerwca 2024
Wydarzenia

Zełenski zrównał Polskę z Rosją

– Alarmujące jest to, co widzimy, że niektórzy w Europie, niektórzy z naszych przyjaciół w Europie, w teatrze politycznym odgrywają solidarność, robiąc thriller ze zbożem. Może się wydawać, że odgrywają własną rolę, ale w rzeczywistości pomagają przygotować scenę dla moskiewskiego aktora – powiedział ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski na forum ONZ w Nowym Jorku.

Zrównanie Polski z Rosją wywołało oburzenie w wielu kręgach politycznych w Polsce, szczególnie że Ukraina otrzymała od czasu agresji rosyjskiej w lutym ub.r. pomoc materiałową z Warszawy wartą kilkadziesiąt mld euro.

– Stworzyliśmy korytarze transportowe dla ukraińskiego zboża, by trafiało tam, gdzie jest rzeczywiście potrzebne, bo my mamy własną produkcję rolną. Przez Polskę przejeżdża teraz dwa razy tyle zboża, co na początku 2023 r. Musimy dbać o interesy naszych rolników – mówił prezydent Andrzej Duda w rozmowie z Bloomberg TV.

Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz został w trybie pilnym wezwany do MSZ. Tam przekazano mu  “zdecydowany protest” wobec wypowiedzi Wołodymyra Zełenskiego.