“Zdeptana stokrotka” – piosenka o sowieckiej agresji w 1939 r. [WIDEO]

17 września 1939 roku o godzinie 4.00 rano wojska sowieckie w sile około 1 miliona żołnierzy przekroczyły wschodnie granice Polski, łamiąc postanowienia paktu o nieagresji z 1932 roku. Zaskoczeni Polacy nie byli w stanie stawić czoła przeważającym siłom sowieckim.

Propaganda sowiecka określała napad na Polskę jako “wyprawę wyzwoleńczą” w obronie “ludności zachodniej Ukrainy i zachodniej Białorusi”. W wyniku agresji Armii Czerwonej do niewoli trafiło ponad pół miliona polskich żołnierzy. Natychmiast rozpoczęły się masowe deportacje polskich obywateli. Wojska sowieckie dopuszczały się licznych zabójstw i mordów, zarówno na jeńcach wojennych, jak i na ludności cywilnej.

Temu smutnemu dla Polski wydarzeniu poświęcona jest piosenka “Zdeptana stokrotka”, którą wykonuje zespół wokalny “el Fuego” z Klubu 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim pod kierownictwem artystycznym Katarzyny Borowskiej i Piotra Goljata.

REKLAMA/Advertisement

Zespół tworzą: Aleksandra Banasiak, Kaja Zdonek, Kamila Kamocka, Bartłomiej Wojciechowski. Bartłomiej Kowalski. Autorem i wykonawcą melodii jest Szymon Szewczyk. Za miks wokali oraz mastering odpowiada Jacek Strzelczyk (Studio Alone). Rysunki stworzył Mariusz Nartowski, a animację – Janusz Mazur. Producentem i autorem słów jest Arkadiusz Kobus.

REKLAMA/Advertisement