7 grudnia 2023
Wydarzenia

Zatrzymano migrantów, którzy przekroczyli granicę ze Słowacją

W ostatnich dniach funkcjonariusze ze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali kolejne grupy nielegalnych migrantów, które przekroczyły granicę ze Słowacji do Polski, i przemytnika ludzi.

W Zwardoniu, w terenie leśnym w rejonie granicy państwowej, funkcjonariusze SG (dzięki informacji uzyskanej od Policjantów z Komisariatu Policji w Rajczy i WOT) zatrzymali 5 migrantów. Poruszali się pieszo. Byli to pełnoletni mężczyźni, obywatele Syrii, którzy nie mieli żadnych dokumentów. Wobec wszystkich zostały wszczęte postępowania administracyjne w sprawie wydania im decyzji zobowiązujących do powrotu. Cudzoziemcy zostali zwolnieni i opuścili pomieszczenia służbowe Straży Granicznej.

Po informacji uzyskanej od funkcjonariuszy  Krajowej Administracji Skarbowej z Opola oraz przy ich współudziale, w rejonie Prószkowa (węzeł A4), funkcjonariusze ze Śląskiego Oddziału SG zatrzymali 32 osoby, które podawały się za obywateli Syrii. Wśród nich były 2 kobiety oraz 2 dzieci. Cudzoziemcy byli przewożeni w pojeździe typu bus na słowackich numerach rejestracyjnych. Kierowca porzucił pojazd wraz z migrantami i zbiegł. Trwają czynności służbowe z zatrzymanymi.

Funkcjonariusze SG, dzięki informacji uzyskanej od WOT, zatrzymali również w Jaworzynce kolejnych 22 obywateli Syrii. Wszystkie osoby były pełnoletnie. Cudzoziemcy poruszali się pieszo w terenie leśnym. Wszyscy zatrzymani posiadają słowackie dokumenty (uprawniające ich do tymczasowego pobytu na terenie Słowacji), które nie zawierają jednak danych personalnych. Obecnie zatrzymani przebywają w pomieszczeniach służbowych Straży Granicznej, gdzie trwają dalsze czynności służbowe.

Ewelina Szczepańska

zdj. Śląski Oddział SG

za: strazgraniczna.pl