Ile zarabiają Ukraińcy w Polsce? Okazuje się, że często … więcej niż Polacy!

Ostatnie dane NBP wskazują, że w Polsce pracuje około 1,2 miliona Ukraińców, z których jedynie 1/4 ma zezwolenie na pracę w naszym kraju, a pozostali na podstawie wiz. Z kolei składki ZUS w Polsce płaci ok. 450 tys. Ukraińców. Bardzo interesujące są dane, które pokazują zarobki i benefity oferowane pracownikom ze wschodu.

Z ponad miliona obywateli Ukrainy ponad 71 proc. z nich pracuje fizycznie, a co piąty w sektorze usług (takich jak hotelarstwo, fryzjerstwo, gastronomia czy opieka nad dziećmi) – informuje Barometr Informacji Zarobkowej. Ponad 60 proc. Ukraińców otrzymuje na rękę od 2,5 do 3,5 tys. złotych na rękę, 15 proc. ma wyższe uposażenia, a co czwarty gość z tego kraju ma pensję mniejszą niż 2,5 tys. zł.

REKLAMA/Advertisement

Z ogólnopolskiego badania wynagrodzeń w 2018 wynika, że 1/5 Polaków zarabia poniżej 2,5 tys. na rękę. Jedynie 40 proc. naszych rodaków (w porównaniu do 60 proc. Ukraińców) otrzymuje od 2,5 do 3,5 tys. zł. Z kolei drugie tyle naszych rodaków ma uposażenie wyższe niż 3,5 tys. zł netto.

Z kolei początkujący pracownik fizyczny z Polski na początku swojej pracy w 2018 roku, jak z wynika badania formy Sedlak & Sedlak dostawał ledwie 1,5 tys. zł na rękę. Dopiero bardziej doświadczenie otrzymywali stawkę, jaka jest oczekiwana przez Ukraińców. Jedynie liderzy pracy fizycznej mogli liczyć na ponad 3,5 tys. zł. To pokazuje, że w wypadku takiej pracy to goście ze wschodu zarabiają więcej niż Polacy!

REKLAMA/Advertisement

Z kolei Personnel Service pokazuje, że Ukraińcy mogą liczyć też na przeróżne benefity. Prawie połowa z nich otrzymała mieszkanie. Co trzeci imigrant ze wschodu otrzymuje darmowe wyżywienie, dojazd do pracy czy internet. Z kolei ponad 15 proc. może liczyć na służbowy telefon, a co dziesiąty może liczyć na pomoc w załatwianiu formalności.

za: se.pl

REKLAMA/Advertisement