Zamknięcie pubów i restauracji skłoniło tysiące ludzi do “koronawirusowej turystyki”. Masowo odwiedzają przygraniczne tereny sąsiedniej Holandii

W sobotę wiele niderlandzkich miejscowości zostało “zalane” Belgami. Rezultat: zatłoczone parkingi, gwar na ulicach handlowych, w pubach i kawiarniach.

– Jestem szczęśliwy, że możemy tu wypić drinka z przyjaciółmi. Czy to jest niebezpieczne? Chodzimy do pracy, wsiadamy do autobusu, czy tramwaju – to też może być niebezpieczne – powiedział jeden z belgijskich “turystów”.

Władze przygranicznych regionów podejmują teraz działania mające na celu powstrzymanie napływu Belgów. Nie będzie zgromadzeń z udziałem ponad 99 osób. Dotyczy to również restauracji, restauracji i sklepów. Zamknięte będą parkingi.

Burmistrz Turnhout wezwał burmistrzów niderlandzkich miast które często odwiedzają Belgowie, do wprowadzenia w życie belgijskich wytycznych dotyczących koronawirusa.

– W naszym kraju kawiarnie i restauracje są zamknięte, ale u was takie środki nie zostały podjęte, co przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. Wirus mutuje i rozprzestrzenia się bardzo szybko. Czy mogę zatem uprzejmie prosić cię, jako burmistrza do przekonania swojego rządu, aby dostosował dyrektywy i środki do belgijskich? – pisze burmistrz Turnhout. – Zajmijmy się tym zagrożeniem przy użyciu jednakowych przepisów.

Eksperci z Uniwersytetu w Antwerpii wydali komunikat w którym napisali:

REKLAMA/Advertisement

– Jeśli chcemy uniknąć włoskiego scenariusza, oba kraje muszą wspólnie podjąć podobne dalekosiężne środki. Niedopuszczalne jest zamykanie restauracji i kawiarni w Belgii, po czym Belgowie przenoszą się do Niderlandów, gdzie liczba infekcji koronawirusem gwałtownie rośnie. Grozi to przeniesieniem wirusa jeszcze szybciej i istnieje duża szansa, że Belgowie zostaną zarażeni wirusem, który następnie rozprzestrzeni się w naszym kraju –  obawiają się eksperci. – Uważamy za niezrozumiałe, że władze nie podejmują takich samych działań jak w Belgii. Poradzimy sobie z tym kryzysem tylko wtedy, gdy kraje Europy będą współpracować i podejmą te same środki.

tłum. FB: Antwerpia po polsku