Zaledwie 7% uchodźców w największym obozie w Grecji to kobiety i dzieci

Obóz Moria na greckiej wyspie Lesbos jest przepełniony, a warunki życia w nim są dalekie od dobrych, donosił grecki portal informacyjny Iefimerida.gr.

Ale najciekawsze są liczby: w Morii przebywa obecnie 162 dzieci (część bez opiekunów) i 216 kobiet, podczas gdy populacja obozu wynosi 5 206 osób. Statystyki te oznaczają, że 92,8% mieszkańców obozów to mężczyźni, którzy prawdopodobnie pozostawili kobiety i dzieci w rozdartych wojną lub po prostu biednych krajach ojczystych lub mogą być motywowani innymi przyczynami przyjeżdżając do Europy.

REKLAMA/Advertisement

– Boją się gdziekolwiek ruszyć, pójść do toalety – mówi o skargach kobiet narażonych na molestowanie i gwałty wolontariuszka pracująca w Morii, wskazując że jednocześnie brak jest mechanizmu składania i rozpatrywania skarg na molestowanie seksualne lub przypadki przemocy.

Według Iefimerida przedstawiciele około 50 narodowości mieszkają w obozie. Grecja ma teraz ciężkie zadanie, aby sprawdzić, kto musi zostać odesłany, a kto ma prawo do pozwolenia na pobyt. Ważne jest, aby rozróżnić, którzy “uchodźcy” mogą stanowić zagrożenie dla Greków.

REKLAMA/Advertisement

za: iefimerida.gr