Zachodniopomorskie: Dziewięciu cudzoziemców zatrzymanych na zielonej granicy

Wczoraj w powiecie polickim funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Szczecinie zatrzymali dziewięciu cudzoziemców, którzy samochodem nielegalnie wjechali z Niemiec do Polski. W czasie zatrzymania funkcjonariusze SG pełnili służbę z żołnierzami w ramach tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej na granicach wewnętrznych.

Auto wjechało do Polski przez  zieloną granicę, omijając wyznaczone, otwarte przejście graniczne. Samochodem podróżowało ośmiu obywateli Ukrainy w wieku od 21 do 49 lat oraz 37-letni Portugalczyk. Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzut nielegalnego przekroczenia granicy państwowej, a 23-letni kierowca dodatkowo odpowie także za pomocnictwo. Mężczyźni przyznali się do przestępstwa i w uzgodnieniu z prokuratorem z Prokuratury Rejonowej Szczecin-Zachód w Szczecinie dobrowolnie poddali się karze pięciu miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres roku oraz karze grzywny.

Obywatele Ukrainy – w związku z naruszeniem ustawy o cudzoziemcach – zostali osadzeni w pomieszczeniach Straży Granicznej. Będą tam przebywać do czasu zakończenia postępowań administracyjnych w sprawie o zobowiązanie do powrotu. Portugalczyk został zwolniony i skierowany na 14-dniową kwarantannę.  

Ewa Gajewska

Foto: Morski OSG

REKLAMA/Advertisement