Wyścig zbrojeń rozkręca sie. Trump: Zbyt długo Rosja bezkarnie naruszała układ INF!

Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych średniego zasięgu czyli Treaty on Intermediate-range Nuclear Forces (INF Treaty) został zawarty 8 grudnia 1987 r. w Waszyngtonie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Związkiem Sowieckim o całkowitej likwidacji arsenałów rakietowych pocisków balistycznych pośredniego (IRBM) oraz średniego zasięgu (MRBM) obu układających się stron, a także o zakazie jej produkcji, przechowywania i używania. Podpisane przez prezydenta USA Ronalda Reagana i I sekretarza KC KPZS Michaiła Gorbaczowa. Ratyfikowany przez Senat Stanów Zjednoczonych 27 maja 1988 r., wszedł w życie 1 czerwca tego roku.

Po rozpadzie ZSRS naturalnym kontynuatorem umowy została Federacja Rosyjska. 10 lutego 2007 r prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że postanowienia układu INF nie służą dłużej interesom jego państwa. 14 lutego szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji gen. Jurij Bałujewski powiedział, że Rosja może wypowiedzieć jednostronnie ten traktat w razie rozmieszczenia elementów amerykańskiej tarczy rakietowej w Polsce i Czechach do czego jednak oficjalnie do chwili obecnej nie doszło.

REKLAMA/Advertisement

Tymczasem dzisiaj Stany Zjednoczone ogłosiły, że zawieszają porozumienie z Rosją i rozpoczną sześciomiesięczny proces całkowitego wycofania się z paktu. Amerykanie twierdzą, że Rosja naruszyła porozumienie.

– O wiele za długo Rosja bezkarnie naruszała układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych średniego zasięgu, skrycie opracowując i rozwijając zabroniony system rakietowy, który stwarza bezpośrednie zagrożenie dla naszych sojuszników i wojsk za granicą. Jutro USA przerwą swoje zobowiązania w ramach traktatu INF i rozpoczną procedurę wycofania się z INF, która zakończy się za 6 miesięcy, jeśli Rosja nie wróci do przestrzegania umowy, niszcząc wszystkie swoje rakiety, systemy i związany z nimi sprzęt, które naruszają porozumienie – powiedział dzisiaj prezydent USA Donald Trump. – Zaczniemy opracowywać nasze własne modele odpowiedzi miltarnej i będziemy współpracować z NATO i innymi sojusznikami oraz partnerami nad tym, aby niwelować każdą wojskową przewagę Rosji, którą Rosja zdobywa poprzez swoje bezprawne działania.

REKLAMA/Advertisement

za: politico.com