Wyruszył rajd pamięci Jana Kasprowicza

Szymborze (dzisiaj dzielnica Inowrocławia) i Zakopane to miejsca szczególnie bliskie jednemu z najwybitniejszych polskich twórców literackich Janowi Kasprowiczowi. Tutaj na Kujawach przyszedł na świat, natomiast w Zakopanym i tamtejszej górskiej przyrodzie zakochał się pod koniec życia, tam też zmarł i spoczęły jego szczątki. W sobotę z Inowrocławia wyjechał rajd rowerowy jego pamięci.

Rada Powiatu Inowrocławskiego rok 2020 ustanowiła Rokiem Jana Kasprowicza. Rajd wyruszył w sobotę przed godziną 7:00, uczestnicy mają do pokonani 560 km. Uczestników pożegnała starosta inowrocławska Wiesława Pawłowska – Jestem pod wrażeniem Waszego zapału i dobrej formy. Cieszę się, że Powiat może Was w tym przedsięwzięciu wspierać. Promować będziecie nasz region w Polsce, na całej trasie przejazdu. To wspaniałą inicjatywa. Życzę Wam bezpiecznej drogi.

Jan Kasprowicz był uznanym twórcą literackim, tworzącym w nurcie Młodej Polski. Z racji tego, że urodził się na Kujawach w jego wierszach znajdziemy wiele zachwytów tą krainą geograficzną. Też był wyrazicielem emocji patriotycznych w okresie, gdy Polska znajdowała się pod zaborami. W 1886 roku w Inowrocławiu wygłosił wiersz, na inauguracje Towarzystwa Gimnastycznego ,,Sokół”:
Żyjemy w czasach, co na swojej skroni,

Mają dla słanych przekleństwo wyryte,

Gdzie tłum zgłodniałych kromkę chleba goni

Pośród gościńce z ciał braci ubite

REKLAMA/Advertisement

Trzeba więc hartu, aby wobec grobów

Wciąż się mnożących uginać czoła;

Trza siły woli: dojść do tych zasobów,

Oto zadanie, oto cel ,,Sokoła”.

Łukasz Religa

Foto: Starostwo Inowrocław