Po wycince lasu przyszedł czas na zabytkowy kościół – niemiecki koncern musi się rozwijać! [WIDEO]

W końcu listopada informowaliśmy o sprawie wycinki Hambach Forest (niem. Hambacher Forst) – lasu położonego w Nadrenii Północnej-Westfalii, w zachodnich Niemczech, między Kolonią i Akwizgranem. Las ten jest domem dla 142 gatunków, w tym uznanych za zagrożone.

Największy dostawca energii elektrycznej w Niemczech, RWE (do 1990 r. Rheinisch-Westfälisches Elektrizitätswerk AG, z niem. „Reńsko-Westfalski Producent Energii Elektrycznej”) prowadzi w tym rejonie rozległą, odkrywkową kopalnię węgla brunatnego, która od 1978 r. sukcesywnie pochłania kolejne połacie lasu Hambach. Gigantyczne koparki produkując 40 milionów ton węgla rocznie, skurczyły las do mniej niż 10% pierwotnej wielkości. Niemal 40% energii elektrycznej w Niemczech pochodzi z elektrowni węglowych – prawie jedna czwarta z węgla brunatnego – co sprawia, że ​​największy europejski “zanieczyszczacz” emituje ponad 20% emisji gazów cieplarnianych całej Unii Europejskiej.

REKLAMA/Advertisement

W tym samym czasie, gdy Unii przeszkadzają wycinki chorych drzew w Puszczy Białowieskiej, urzędnicy unijni nie mają nic przeciw zagładzie zdrowego lasu w Niemczech. A teraz jeszcze poświęca się dla kopalni zabytkowy kościół.

Rzymskokatolicki kościół św. Lamberta w dzielnicy Immerath miasta Erkelenz w Nadrenii Północnej-Westfalii nie jest co prawda już używany przez wiernych (od 2013 r.), ale jest cennym zabytkiem architektonicznym. Na bazie jednonawowego romańskiego kościoła z XI w. rozbudowano go w XIV wieku o dwie kolejne nawy. Ze względu na wzrost populacji parafii w XIX w. zdecydowano aby go dalej rozbudować. Powstała w ten sposób neoromańska bazylika wzorowana na stylu z XII wieku .

REKLAMA/Advertisement

Pomimo protestów (demonstrujących zatrzymała policja), Immerather Dom (jak nazywają budynek miejscowi) został zrównany z ziemią.

REKLAMA/Advertisement