24 czerwca 2024
Wydarzenia

Wolnościowcy krytycznie o przyjęciu Tyszki do Konfederacji

Wczoraj już oficjalnie potwierdzono pogłoski o przejściu Stanisława Tyszki do partii KORWIN. Według portalu Interia były polityk Kukiz’15 wcześniej “prowadził rozmowy m.in. z Platformą Obywatelską, Polską 2050 Szymona Hołowni i partią wolnościowców, a także z wieloma środowiskami pozaparlamentarnymi. Rozważał również odejście z polityki po zakończeniu tej kadencji”.

Przyjęcie Tyszki do Konfederacji wzburzyło liderów jednego z jej komponentów, partii Wolnościowcy. Działalność rozpoczęła ona wiosną tego roku, po opuszczeniu przez posłów Artura DziamboraJakuba Kuleszę i Dobromira Sośnierza partii KORWiN. Formalnie została zarejestrowana pod tą nazwą poprzez przerejestrowanie 21 kwietnia 2022 partii Konfederacja – Koalicja Propolska, zarejestrowanej 4 września 2019 r. na wypadek kłopotów prawnych z rejestracją Konfederacji WiN przed wyborami parlamentarnymi w tym samym roku.

– Jakiś niecały rok temu doszło, z mojej inicjatywy, do spotkania z posłem Tyszką. Uznałem, że w kole Kukiz’15 funkcjonuje już raczej teoretycznie, a Konfederacji mogłoby się przydać jakieś wzmocnienie. Rozmowy zakończyły się jednak, ku mojemu zdumieniu, dość szybko. S. Tyszka oznajmił, że na razie to on nie ma zamiaru nic robić, ani politycznie, nawet zawodowo, tj. nie ma zamiaru pokazywać się w Sejmie. Stwierdził, że to wszystko strata czasu i że weźmie się za to „na ostatniej prostej” – oświadczył w mediach społecznościowych poseł Jakub Kulesza z Wolnościowców. – Rozmowa dość szybko zeszła na konkrety. W zasadzie jedynymi rzeczami, jakimi poseł Tyszka był zainteresowany były: jedynka w dużym, biorącym okręgu, dołączenie do Rady Liderów Konfederacji i odpowiedni parytet finansowy z subwencji. W sytuacji, gdy powiedzieliśmy, że jedynki zostały ustalone, a w dużych okręgach mamy już przecież posłów i możemy dyskutować o jakichś dalszych miejscach, S. Tyszka stwierdził, że nie jest zainteresowany i pójdzie do innych podmiotów w Konfederacji i zobaczy, kto da mu jedynkę (z dużego okręgu). Jak widać, znalazł. Choć to dość dziwne, bo jeszcze niedawno kol. Mentzen miał do kol. Tyszki pretensje, że to właśnie on zablokował rozmowy na linii Konfederacja-Kukiz przed wyborami w 2019 roku.

– Wolnościowcy będą przeciwko przyjęciu Stanisława Tyszki do Koła Poselskiego Konfederacja. Oczywiście możemy zostać siłowo przegłosowani, niemniej jednak przestrzegamy przed tym naszych kolegów – podsumował Kulesza.

W komentarzach do wpisu poparł go drugi poseł tej formacji, Dobromir Sośnierz.

– Kolędował po wszystkich partiach i ktoś go wreszcie przytulił.  Teraz już wiadomo, czemu trzeba odebrać jedynki „wężom”. Jeszcze kilku spadochroniarzy, co szukają nowej tratwy pewnie się znajdzie przed wyborami – stwierdził.