Wniosek ws. aborcji eugenicznej przepadnie w Trybunale? Bardzo niepokojące doniesienia.

Jak pisze “Nasz Dziennik”, jeśli Trybunał Konstytucyjny nie zajmie się wnioskiem dotyczącym stwierdzenia niezgodności tzw. aborcji eugenicznej z konstytucją, to cała sprawa być może przepadnie. Sytuacja taka może mieć miejsce z powodu tzw. dyskontynuacji w parlamencie.

Zgodnie z tym parlament, który kończy kadencję w przyszłym roku musi zamknąć wszystkie swoje projekty. Nie dotyczy to projektów obywatelskich, ale niektórzy eksperci uważają, że jeśli Trybunał Konstytucyjny spraw z tej kadencji, mogą zostać one umorzone. Dotyczy to właśnie stwierdzenia niezgodności aborcji eugenicznej z ustawą zasadniczą.

Wniosek ten trafił w 2017 roku do TK, ale jego rozpatrzenie ciągle się przeciąga, bo w tej sprawie nie wyznaczono nadal terminu. Trybunał potwierdził jednocześnie, że w tej sprawie będzie orzekał cały skład z prezes Julią Przyłębską na czele. Europoseł, były lider Prawicy Rzeczpospolitej Marek Jurek mówi o wątpliwościach związanych z tą sprawą:

– Z jednej strony część posłów PiS występuje w obronie konstytucyjnej ochrony życia, uważa, że władza sądownicza powinna ją potwierdzić, a jednocześnie tylko dlatego, ze względu na grę z wyborcami, żeby zademonstrować otwartość na opinię aborcjonistyczną, władza proceduje projekty ustaw najbardziej godzących w konstytucję, nie chcąc wyraźnie powiedzieć, że mamy do czynienia z naruszeniem praw podstawowych. Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest po prostu niezwłoczne uchwalenie ustawy “Zatrzymaj aborcję”. To jest usunięcie stanu antykonstytucyjnego natychmiast. To nie jest kierowanie tego do jakieś nieokreślonej większości, tylko to jest realizacja odpowiedzialności przez posłów. Wszyscy posłowie, którzy podpisali wniosek do TK, powinni działać wewnątrz swojej partii – powiedział Marek Jurek.

Wniosek o zbadanie niezgodności aborcji eugenicznej z konstytucją złożył poseł PiS Bartłomiej Wróblewski. Jeśli nie zostanie ona rozpatrzona przez Trybunał Konstytucyjny do czasu wyborów parlamentarnych w 2019 roku, to wtedy niezbędny będzie kolejny wniosek i kolejne podpisy pod nim, a tym samym sprawa może się przedłużyć o długie miesiące.

za: radiomaryja.pl

REKLAMA/Advertisement