Włoska policja rozbija protest Antify sprzeciwiającej się wiecowi narodowców z Forza Nuova [WIDEO]

Ponad tysiąc “antyfaszystów” wyszło w poniedziałek na ulice Bolonii w związku z wizytą przywódcy narodowej partii Forza Nuova. Roberto Fiore był głównym gościem wiecu przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, zorganizowanego na placu Galvani.

Policja, przewidując zamieszki, rozmieściła między dwiema grupami oddziały prewencji. Gdy agresja lewaków – rzucających czym popadnie – wzmogła się, szeregi policjantów ruszyły na nich. Trwająca ok. godziny bitwa kosztowała służby 2 rannych a Antifę – co najmniej 30 (tylu udzielono pomocy ambulatoryjnej).

REKLAMA/Advertisement

Nowa Siła (Forza Nuova, FN) jest włoską partią narodowo-rewolucyjną. Założona została w Rzymie w 1997 r. przez Roberto Fiore (który nadal jest jej liderem) i Massimo Morsello, który wkrótce potem zmarł. FN współtworzy Europejski Front Narodowy z m.in greckim Złotym Świtem i francuskim Renouveau francais. Jej młodzieżowa odnoga to Lotta Studentesca.

Ideologia partii opiera się na pracach Juliusa Evoli. Włoscy narodowcy sprzeciwiają się “małżeństwom” jednopłciowym i imigracji do Włoch. Wiele haseł społecznych i kulturowych FN czerpie z tradycyjnego etosu katolickiego. Partie cechuje szczególne nabożeństwo do św. Michała Archanioła. Działacze opowiadają za zwrotem Włochów ku religijności. Chcą m.in. odwołania zmian wprowadzonych do Traktatu Laterańskiego i przywrócenie go do stanu z 1929 r. Walczą również przeciwko aborcji.

REKLAMA/Advertisement

Nowa Siła występuje przeciwko członkostwu w Unii Europejskiej. Popiera nacjonalizację sektora bankowego. Gospodarczo stoi po stronie korporacjonizmu. Największym sukcesem FN było wprowadzenie swojego przywódcy do Parlamentu Europejskiego w 2008 r. Delegacja FN regularnie gości na Marszu Niepodległości.