Włochy: Dwa tysiące euro za … posłanie dzieci do szkoły.

Po dwa tysiące euro otrzymać mają rodzice każdego dziecka, które zostanie zapisane do szkoły podstawowej w Ligurii w północnych Włoszech. Ten sposób ma zatrzymać odpływ uczniów, którzy cały czas odpływają do pobliskiego miasta La Spezia.

Inicjatywa ta wyszła od zarządu miejscowości Riomaggiore w Cinque Terre na terenie Riwiery Liguryjskiej uważanej za jedną z pereł turystyki Włoch. Miasteczko to liczy około 1800 mieszkańców, ale cały czas pustoszeje. Odczuwa to miejscowa szkoła, która ma coraz mniej uczniów, lekcje są łączone i bardzo często zmieniają się nauczyciele. To z kolei wywołuje protesty rodziców, którzy niepokoją się brakiem ciągłości nauczania.

REKLAMA/Advertisement

Sytuacja ta zmusiła lokalne władze do podjęcia zdecydowanych kroków  i burmistrz Fabrizia Pecunia wyasygnowała specjalne fundusze na, które mają zachęcić rodziców do posyłania dzieci do lokalnej placówki.

– Mamy obowiązek zaoferować najwyższy poziom edukacji, jeśli chcemy, aby rodziny dalej mieszkały w Cinque Terre – stwierdziła i dodała, że „szkoła jest najważniejszą wartością dla utrzymania wspólnoty i naszej tożsamości kulturowej”.

REKLAMA/Advertisement

za: tvp.info