Włochy: Statek z imigrantami przed portem. Salvini: “Ich noga tu nie postanie”

Statek z 49 uratowanymi na Morzu Śródziemnym imigrantami znajduje się w odległości około 1,5 mili od włoskiej wyspy Lampedusa. Włoskie ministerstwo spraw wewnętrznych nie chce otworzyć tego portu, a szef tego resortu Matteo Salvini w zdecydowany sposób wyraził się o tej sprawie.

– Ich noga nie postanie we Włoszech – powiedział dzisiaj wicepremier i szef włoskiego MSW właśnie komentując obecność imigrantów na statku “Mare Ironio” należącego do organizacji pozarządowej Mediterranea. Wczoraj załoga jednostki zabrała na pokład 49 imigrantów, w tym 12 nieletnich. Statek nie otrzymał pozwolenia na wejście do portu i stoi otoczony trzema łodziami Straży Przybrzeżnej i Gwardii Finansowej.

REKLAMA/Advertisement

Dziennikarz z lewicowej gazety “La Repubblica”, który znajduje się na pokładzie “Mare Ironio” poinformował media, że służby zakazały jednostce wejścia do portu po decyzji szefa MSW. Matteo Salvini poinformował, że imigranci “mogą być leczeni, otrzymać ubranie i żywność, możemy im zapewnić wszelkiego rodzaju wsparcie, ale ich noga nie postanie we Włoszech” i dodał: “jeśli ktoś zabiera na pokład 50 osób na wodach obcego państwa, to najbliżej leży to państwo” .

– Jeżeli ktoś decyduje inaczej, to ja mówię “nie”. Dajemy jeść, pić, leczymy i ratujemy, ubieramy, bo życie ludzkie jest święte, ale Włosi nie dadzą się oszukać – dodał Salvini i stwierdził, że im mniej przybyszy rusza w niebezpieczną podróż, tym mniej traci życie.

REKLAMA/Advertisement

– Kto sprzyja nielegalnej imigracji, ma na swoim sumieniu ryzyko uczynienia z Morza Śródziemnego cmentarzyska pod gołym niebem, a ja nie chcę, aby ci ludzie znajdowali się w sytuacji, w której muszą wypływać i ginąć – dodał Salvini. Decyzję o zamknięciu portów, wicepremier Włoch argumentuje walką z przemytnikami ludzi.

Sprawa dotycząca statku “Mare Ironio” była głównym tematem dzisiejsze debaty w Izbie Deputowanych. Centrolewica naciskała na premiera Giuseppe Contego, aby ten wbrew swojemu zastępcy nakazał wpuszczenie statku z imigrantami do portu na Lampedusie. Z kolei prawica postulowała, że “blokada morska” jest jedynym krokiem mogącym powstrzymać imigrantów.

za: polsatnews.pl