Włochy: “Matka” i “ojciec” wracają do dowodów osobistych. Salvini osiągnął swój cel

Do dowodów osobistych, które przeznaczone są dla osób niepełnoletnich we Włoszech wraca normalna formuła “matka” i “ojciec”. Ma ona zastąpić określenie “rodzice” wprowadzone w 2015 roku. Dzieje się to z inicjatywy wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych Matteo Salviniego.

Rozporządzenie na ten temat zostało już ogłoszone w Dzienniku Ustaw. Media w Italii przypominają, że kiedy w 2015 roku wprowadzono genderowe nazewnictwo “rodzic” i “rodzic” kierujący prawicową Ligą Matteo Salvini obiecywał uchylenie tego absurdu: “Rodzic 1 i rodzic 2? Nie, mama i tata” – mówił wówczas obecny wicepremier.

Dekret o powrocie do poprzedniej wersji dokumentów włoski polityk podpisał w styczniu. Nie obyło się bez oporu ze strony koalicjanta – Ruchu Pięciu Gwiazd oraz stowarzyszenia włoskich gmin. Przeciwny był też szef urzędu ds. ochrony danych osobowych, który argumentował, że klasyczne nazewnictwo może dyskryminować np. w przypadku adopcji. Protestuje też burmistrz Turynu z Ruchu Pięciu Gwiazd, która posługuje się typową, lewicową retoryką.

– My jesteśmy zdania, że krok naprzód, jaki wykonano jest słuszny, a stanowisko Salviniego jest krokiem wstecz. Idziemy naprzód naszą drogą i nie cofniemy się – mówi. Matteo Salviniego poparł w tej kwestii minister ds. rodziny i osób niepełnosprawnych.

za: wPolityce.pl

REKLAMA/Advertisement