Wielka Brytania: Polak prawdopodobnie oskarżony o terroryzm. Ma być “prawicowym ekstremistą” …

Paweł G. – najprawdopodobniej 33-letni obywatel Polski otrzymał w piątek sześć zarzutów w oparciu o ustawę o zwalczaniu terroryzmu w Wielkiej Brytanii. Zatrzymanie mężczyzny ma być efektem śledztwa zespołu ds. zwalczania terroryzmu wśród … ekstremistycznej radykalnej prawicy.

Informację tę przekazał departament policji zajmujący się zwalczaniem terroryzmu (Counter Terrorism Policing), a tożsamość zatrzymanego ujawniła agencja PA. Zgodnie z obowiązującym prawem nie potwierdzono obywatelstwa zatrzymanego, ale na to wskazują jego imię i nazwisko.

Paweł G. otrzymał zarzuty “przestępstwa posiadania dokumentów lub nagrań zawierających informacje takiego typu, które byłyby użyteczne dla osoby popełniającej lub przygotowującej akt terroryzmu”. Zaznaczono, że jest to efekt śledztwa dotyczącego rzekomej aktywności terrorystycznej radykalnej prawicy. G. został zatrzymany 23 lutego w Leeds, a dzisiaj stanie przed sądem pierwszej instancji w Londynie. Cała sprawa owiana jest mgłą tajemnicy i policja nie ujawniła co lub kto miałby być celem ewentualnego ataku terrorystycznego.

Dowódca policji w Leeds Steve Cotter zaznaczył, że oficerowie współpracowali z jednostką antyterrorystyczną i powiedział, że “zdaje sobie sprawę z tego, że śledztwa tego typu mogą spowodować zrozumiałe obawy opinii publicznej, więc rozmawiamy z kluczowymi przedstawicielami naszych wspólnot, aby upewnić ich co do ich bezpieczeństwa”.

Cała sprawa wygląda mocno tajemniczo, a warto wspomnieć, że nieprzyjemności i pytania o “ekstremizm” spotykały choćby tak znanych dziennikarzy jak Rafał Ziemkiewicz, który nie został wpuszczony przed rokiem do Wielkiej Brytanii czy Wojciech Sumliński, który z kolei poddawany był drobiazgowym kontrolom i pytaniom o swoją książkę “To tylko mafia”.

za: polsatnews.pl

REKLAMA/Advertisement