7 grudnia 2023
Wydarzenia

Większość Polaków za wycofaniem się Jarosława Kaczyńskiego z polityki

Z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS wynika, że zdecydowana większość Polaków uważa, iż Jarosław Kaczyński – lider Prawa i Sprawiedliwości, powinien po ostatnich wyborach ustąpić ze stanowiska i odejść na polityczną emeryturę.

Mimo formalnego zwycięstwa w październikowych wyborów parlamentarnych PiS raczej nie utrzyma władzy. Partia nie zapewniła sobie wystarczającej liczby mandatów, aby utworzyć niezależny rząd, a inne ugrupowania deklarują, że nie stworzą gabinetu z PiS. Z doniesień mediów wynika, że kierownictwo partii nie przeanalizowało przyczyn niezadowalających wyników wyborów i na razie nie podejmuje żadnych działań wobec poszczególnych polityków.

W sondażu IBRiS przeprowadzonym dla Radia ZET Polaków zapytano: „Czy uważasz, że Jarosław Kaczyński powinien wycofać się z polityki?” Aż 68,2 procent respondentów odpowiedziało „zdecydowanie tak”, a kolejne 6,7 procent „prawdopodobnie tak”. Tylko 8,8 proc. odpowiedziało „zdecydowanie nie”, 11,1 proc. stwierdziło „prawdopodobnie nie”, a 5,2 proc. ankietowanych nie miało zdania na ten temat. Co ciekawe, 36 proc. wyborców PiS uważa, że Kaczyński powinien przejść na emeryturę. Co więcej, to zdanie podziela 95 proc. zwolenników Koalicji Obywatelskiej i 100 proc. wyborców Trzeciej Drogi.