Wiceszef MSZ nt. żydowskich roszczeń i ujawnionej notatki: “Ustawa 447 nie będzie miała zastosowania”

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk skomentował w rozmowie z portalem wPolityce.pl ujawnioną przez Stanisława Michalkiewicza notatkę z rozmowy między Jackiem Chodorowiczem z MSZ a Thomasem Yazdgerdim dotyczącą ustawy 447 i bezspadkowych roszczeń żydowskich. Zdaniem wiceszefa polskiej dyplomacji “ustawa 447 nie będzie miała zastosowania”.

– Stanowisko polskiego rządu w sprawie roszczeń bezspadkowych jest jasne i niezmienne. Nie mają żadnego, ani prawnego ani moralnego uzasadnienia. Trudno jest komentować przyjęcie aktów w innym porządku prawnym i w innym państwie. Porządek prawny przedstawiony w ustawie 447 nie ma zastosowania w stosunku do Polski. Podobnie jak roszczenia – mówił Szynkowski vel Sęk. Pytany o ewentualną sytuację po wyborach wskazaną w notatce, polityk odpowiedział:

REKLAMA/Advertisement

– Mienie bezspadkowe przechodzi zgodnie z prawem na Skarb Państwa. Jest to rozwiązanie stosowane w wielu krajach. Nie widzę żadnego powodu, żeby ta sytuacja miała się zmienić – stwierdził. Wiceminister spraw zagranicznych pytany był również, czy słynna już notatka, która wyszła na światło dzienne za sprawą Stanisława Michalkiewicza jest prawdziwa i odpowiedział następująco: “Nie mogę tego potwierdzić, nie widziałem dokumentu, który posiada Pan Michalkiewicz.”

za: wPolityce.pl

REKLAMA/Advertisement