24 czerwca 2024
Wydarzenia

Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego zatrzymana w związku z zarzutami o korupcję

Grecka eurodeputowana Eva Kaili, jedna z 14 wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego, została zatrzymana w Brukseli w piątek wieczorem w związku z dochodzeniem w sprawie podejrzenia o korupcję z udziałem „kraju Zatoki Perskiej” – wg mediów powołujących się na źródła w prokuraturze, chodzi o Katar. Belgijska policja zabezpieczyła biura Kaili oraz dwojga belgijskich socjalistycznych posłów do PE, Marii Areny i Marca Tarabelli.

Grecka partia socjalistyczna PASOK, której Kaili jest członkinią, ogłosiła w piątek wieczorem, że została ona “wyrzucona” z jej szeregów. Socjaliści i Demokraci (S&D) w Parlamencie Europejskim zawiesili członkostwo Kaili „ze skutkiem natychmiastowym”. Belgijska Prokuratura Federalna poinformowała, że odzyskała 600 tys. euro w gotówce i skonfiskowała komputery oraz telefony komórkowe w piątek. Kolejne zatrzymane osoby to prawdopodobnie: dyrektor organizacji pozarządowej No Peace Without Justice Niccolò Figà-Talamanca; lider związku zawodowego Luca Visentini; były eurodeputowany Grupy S&D, Pier-Antonio Panzeri; i asystent parlamentarny w grupie S&D oraz partner Kaili, Francesco Giorgi.

Greczynka w latach 2007–2012 z ramienia Panhelleńskiego Ruchu Socjalistycznego przez dwie kadencje zasiadała w Parlamencie Hellenów. W wyborach europejskich w 2014 r. z ramienia współtworzonego przez PASOK Drzewa Oliwnego uzyskała mandat eurodeputowanej VIII kadencji. W 2019  r. z powodzeniem ubiegała się o reelekcję. W styczniu 2022 r. została wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego.