Wicepremier Włoch weźmie udział w uroczystościach rocznicowych na polskim cmentarzu na Monte Cassino

Wicepremier i minister spraw zagranicznych Włoch, Matteo Salvini, w czasie spotkania z wizytująca Rzym senator Anną Marią Anders i potwierdził chęć wzięcia udziału w obchodach 75. rocznicy bitwy pod Monte Cassino 18 maja, którą pierwotnie oznajmił podczas swojego pobytu w Warszawie w styczniu.

Gdy 3 września 1943 r. alianci wysadzili desant we Włoszech, głównodowodzący frontu – niemiecki marszałek Kesselring rozpoczął zorganizowany odwrót na północ, gdzie trwały przygotowania do stworzenia linii Gustawa, mającej powstrzymać atakujących nieprzyjaciół. Główną pozycją na wyznaczonej linii obrony stało się małe miasteczko Cassino leżące u stóp wzgórza Monte Cassino, na szczycie którego znajdował się klasztor benedyktyński założony w I połowie VI w. Zdobycie wzgórza miało otworzyć drogę na Rzym, ale kilka kolejnych szturmów załamało się. Straty w poszczególnych oddziałach sięgały nawet 90 % stanów osobowych. Była to czysta rzeź.

Front utknął i dopiero po paru tygodniach do ataku ruszyły oddziały II Korpusu Polskiego. Również i im szło ciężko, ale po paru dniach walk 17 maja 1944 r. dywizje II korpusu Polskiego rzuciły do ataku na Monte Casino wszystkie swoje odwody uzupełnione nawet o kierowców, mechaników samochodowych oraz oficerów sztabowych. Rozpoczęła się ostatnia faza bitwy o punkt otwierający drogę ku sercu Włoch. Centymetr po centymetrze żołnierze wypierali z okolicznych wzgórz niemieckich obrońców spychając ich z umocnień. Wobec groźby okrążenia gdy Polacy zdobywali jeden po drugim umocnienia Niemcom pozostał tylko odwrót z klasztoru i 18 maja o godzinie 10.30 patrol 12 Pułku Ułanów Podolskich zatknął na ruinach klasztornych polską flagę a 3 Dywizja Strzelców Karpackich połączyła się z brytyjskim XIII Korpusem, tym samym Polacy po krwawym boju przerwali obronę na linii Gustawa otwierając nacierającym wojskom alianckim drogę do Rzymu.

W rocznicę tego zwycięstwa odbywają się uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino – nekropolii polskich żołnierzy poległych w bitwie o Monte Cassino w okresie od 11 do 19 maja 1944 r. Spoczywa na nim ponad 1000 poległych żołnierzy Rzeczypospolitej wszystkich jej wyznań: katolików, grekokatolików, prawosławnych, protestantów, żydów i muzułmanów, w większości wyprowadzonych przez gen. Andersa z “nieludzkiej ziemi”, z sowieckich łagrów.

REKLAMA/Advertisement