Wicepremier Gliński: Zbudujemy w najbliższych latach dwa muzea żydowskie, ale nie będą wcale takie drogie

– Muzea Getta Warszawskiego i Chasydyzmu nie będą kosztowały 320 mln, a około 10 razy mniej (w ciągu 5 lat). To drugie będzie budowane głównie ze środków ze zbiórki społecznej. Życzę państwu redaktorom Wesołych Świąt – napisał dzisiaj na Twitterze wicepremier Piotr Gliński, odnosząc się do informacji prasowych, które określił jako”fake news”.

Na początku marca w obecności premiera Morawieckiego, wicepremier i minister kultury Piotr Gliński ogłosił utworzenie Muzeum Getta Warszawskiego i nadanie mu statutu. Dyrektorem muzeum został Albert Stankowski – aktualnie członek Rady Muzeum Historii Żydów Polskich Polin z ramienia MKiDN.

– To jest muzeum państwowe, powołane przez polski rząd, muzeum, które się wpisuje w naszą politykę historyczną (…) w to, co nadrabiamy. Budujemy wiele instytucji, które odwołują się do dziedzictwa narodowego. Elementem tego dziedzictwa narodowego jest również dziedzictwo kulturowe, narodowe diaspory żydowskiej, która od 800 lat w Polsce żyje i funkcjonuje. Zwłaszcza ten tragiczny moment, najbardziej tragiczny w historii świata, ale także i w polskiej historii, nie był odpowiednio upamiętniony i zinstytucjonalizowany w postaci Muzeum Getta Warszawskiego – powiedział Gliński na konferencji prasowej. – Ja bym chciał, żeby ta instytucja mówiła o wzajemnej miłości dwu narodów, które tu spędziły, w tym miejscu, na ziemi polskiej, 800 lat. Że to będzie solidarność, braterstwo, także prawda historyczna z wszystkimi jej aspektami. Jesteśmy na to otwarci, nie mamy nic do ukrycia, tak samo jak strona żydowska. Wierzę, że to będzie instytucja dobrej woli z wszystkich stron, które będą zaangażowane w jej budowę.

REKLAMA/Advertisement

– Chciałbym, aby to muzeum było miejscem, w którym w szczególny sposób będziemy myśleć o naszym polsko-żydowskim sąsiedztwie i polsko-żydowskiej historii, która zaczęła się – jak na obrazie Matejki – w 1096 roku. Władysław Herman przyjął delegację wypędzanych wówczas Żydów. Tak działo się przez setki lat. Żydzi byli wypędzani ze wszystkich krajów Europy – dodał premier Morawiecki.

W połowie stycznia wiceminister kultury i dziedzictwa kulturowego, Jarosław Sellin zapowiadał kolejne muzeum.

REKLAMA/Advertisement

– Polska powinna poczynić jeszcze jeden wysiłek w ramach chronienia dziedzictwa kultury żydowskiej w Polsce i zbudować w przyszłości muzeum chasydyzmu polskiego – stwierdził minister.

Chasydyzm to ruch religijny lub pobożnościowy o charakterze mistycznym, powstały w łonie judaizmu.