24 czerwca 2024
Wydarzenia

WHO zmienia nazwę małpiej ospy, gdyż jest ona “rasistowska”

Ospa małpia (monkey pox) jest wirusową chorobą odzwierzęcą, spowodowaną wirusem należącym do rodzaju Orthopoxvirus z rodziny Poxviridae.  Pierwszy raz u człowieka zdiagnozowano ją w 1970 roku w Republice Demokratycznej Konga.  W 2003 roku wirus został zawleczony z Afryki do USA, gdzie spowodował epidemię obejmującą swoim zasięgiem kilka stanów. W 2022 roku doszło do wielu zakażeń zarówno w USA, jak i w Europie Zachodniej. 

Tymczasem, jak poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), nazwa choroby ma zostać przemianowana na „mpox” po tym, jak jej eksperci stwierdzili, że nazwa ma rasistowskie konotacje i może prowadzić do stygmatyzacji. WHO stwierdziła, że decyzja ma na celu „unikanie obrażania jakichkolwiek grup kulturowych, społecznych, narodowych, regionalnych, zawodowych lub etnicznych oraz minimalizowanie wszelkiego negatywnego wpływu na handel, podróże, turystykę lub dobrostan zwierząt”.

W oświadczeniu dotyczącym zmiany nazwy na „mpox” WHO dodała: „Kiedy wybuch epidemii ospy małpiej rozszerzył się na początku tego roku, zaobserwowano rasistowski i stygmatyzujący język w Internecie, w innych miejscach i niektórych społecznościach, co zgłoszono do WHO. Po serii konsultacji ze światowymi ekspertami WHO zacznie używać nowego preferowanego terminu „mpox” jako synonimu ospy małpiej. Obie nazwy będą używane jednocześnie przez rok, podczas gdy „małpia ospa” zostanie wycofana”. Dotychczasowa nazwa miała ją wiązać z Afryką, Afryką Zachodnią lub Nigerią – co miało być stygmatyzujące i rasistowskie.