Dziennik Narodowy Blog Wydarzenia Wg Macrona winnymi zamieszek są komputerowe gry wideo
Wydarzenia

Wg Macrona winnymi zamieszek są komputerowe gry wideo

Prezydent Francji Emmanuel Macron obwinił „gry wideo” za zamieszki, które trwają od wtorku w wielu miejscowościach kraju w związku ze śmiercią nastolatka, który został zastrzelony podczas kontroli drogowej.

Przemawiając podczas rządowego spotkania poświęconego bezpieczeństwu, które odbyło się w celu przeciwdziałania narastającej przemocy na ulicach, Macron powiedział:

– Czasami wydaje się, że niektórzy z nich ponownie przeżywają na ulicach gry wideo, które ich odurzyły.

Oberwało się też platformom i sieciom społecznościowym, które wg francuskiego przywódcy “odgrywają znaczącą rolę w ruchach ostatnich dni”.

– Widzieliśmy na kilku z nich, Snapchacie, TikToku i paru innych, zarówno organizację brutalnych wieców, jak i formę naśladowania przemocy, która wśród najmłodszych prowadzi do formy oderwania od rzeczywistości – orzekł polityk.

Szef państwa dodał, że około jedna trzecia osób aresztowanych w ciągu trzech nocy zamieszek była „młoda lub bardzo młoda”.

– Obowiązkiem rodziców jest trzymanie ich w domu – oznajmił. – Zadaniem państwa nie jest działanie w ich zastępstwie.

Wykorzystywanie gier wideo jako kozła ofiarnego w przypadkach przemocy nie jest niczym nowym. Obwiniano je za masakrę w Columbine w 1999 r. czy masową strzelaninę w Buffalo w stanie Nowy Jork w 2022 r. Żadne badania naukowe nie wskazują na związek między tą rozrywką a brutalnymi przestępstwami. Wiele za to udowadnia, że wzrost przestępczości łączy się z masową imigracją czy religią muzułmańską.

W książce opublikowanej w październiku 2022 r. Didier Lallement, który do lipca ubiegłego roku był szefem paryskiej policji napisał: „W Paryżu co drugie przestępstwo popełnia cudzoziemiec, często w nieuregulowanej sytuacji (tzn. nielegalny imigrant – przyp. red.). Prefektura paryskiej policji poinformowała, że „udział cudzoziemców w przestępstwach popełnionych w Paryżu wyniósł 48% w ciągu pierwszych kilku miesięcy roku”. Podobne informacje podaje biuro ministra spraw wewnętrznych. Stwierdzono, że cudzoziemcy (łącznie stali rezydenci i nielegalni imigranci, nie licząc tych z podwójnym obywatelstwem) stanowili 48% aresztowanych i przebywających w areszcie policyjnym w Paryżu zarówno za wykroczenia, jak i przestępstwa w pierwszych sześciu miesiącach 2022 r. To wyższy odsetek niż odsetek dla regionu Ile-de-France jako całości (41%) i kraju (19%). „Podejrzani o obcą narodowość są nadreprezentowani we wszystkich wskaźnikach przestępczości, a ich udział wzrasta” – oświadczyło biuro ministra spraw wewnętrznych.

Exit mobile version