Węgry bronią rodaków na Ukrainie wbrew naciskom USA! Budapeszt nadal wetuje wejście Kijowa do NATO.

Peter Szijjarto i Viktor Orban

– Węgry będą blokować integrację Ukrainy z NATO, dopóki nie zmieni się antywęgierska polityka rządu na Ukrainie – stwierdził minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.

– Nie ma takiej presji międzynarodowej, nie ma takiego interesu geopolitycznego, na którego ołtarzu poświęcilibyśmy węgierskie społeczności narodowe w krajach ościennych – zapowiedział szef węgierskiej dyplomacji przed posiedzeniem komisji spraw zagranicznych parlamentu w Budapeszcie.

Szijjarto przyznał, że sojusznicy z Zachodu wywierają “niesamowitą presję” na Budapeszt, by ten zrezygnował ze swojego stanowiska i zaprzestał wetowania procesu rozmów Ukrainy nt. wejścia do NATO. Minister rządu Viktora Orbana poinformował, że Budapeszt nie zrezygnuje ze swojego stanowiska póki Kijów nie zaprzestanie antywęgierskiej polityki.

Dodał on, że nie spodziewa się tego po obecnym rządzie Ukrainy. Szijjarto odrzucił również zarzuty, jakoby działania Węgier były na rękę Moskwie: “Nie interesuje mnie, co myślą na ten temat Rosjanie”. We czwartek Stany Zjednoczone zażądały od Budapesztu poprawy stosunków z Kijowem i zaprzestania blokady integracji Ukrainy z NATO. W czasie posiedzenia komisji spraw zagranicznych węgierskiego parlamentu ambasador USA David Cornstein nie rezygnował z prób nacisku na Węgry:

– Żywimy zdecydowane przekonanie, (.) że dla nas jako sojuszników NATO najlepszym sposobem promowania reform na Ukrainie jest rozmawianie z Ukrainą, nie zaś blokowanie współpracy Ukrainy z NATO – powiedział amerykański dyplomata.

Konflikt między Węgrami a Ukrainą zaczął się jesienią ubiegłego roku, kiedy ukraińskie władze wprowadziły nowe prawo oświatowe, które uderza w węgierską mniejszość na Zakarpaciu poprzez ograniczenie prawa do nauki w języku ojczystym. Właśnie to jest powodem blokady rozmów Kijowa.

REKLAMA/Advertisement

za: radiomaryja.pl

 

Ujawniamy: Polska ambasada w Manili zachęca Filipińczyków do osiedlania się w naszym kraju