Węgierski polityk nacjonalistyczny zerwał z ratusza w Budapeszcie “tęczową szmatę”. Wylądowała w koszu [WIDEO]

Előd Novák – wiceprzewodniczący nacjonalistycznego Ruchu Nasza Ojczyzna (Mi Hazank Mozgalom) – we wczesnych godzinach porannych w niedzielę usunął tęczową flagę LGBT z budynku ratusza w Budapeszcie. Symbol LGBT narodowcy określili bez ogródek jako “tęczową szmatę”.

Novak jak wielu członków Mi Hazank był wcześniej działaczem Jobbiku i jako aktywista tej partii w 2012 r. zasłynął spaleniem flagi UE na antyunijnej demonstracji. Tym razem użył 15-metrowej drabiny, aby wspiąć się i usunąć flagę, którą uznał za obraźliwą po czym wrzucił ją do pobliskiego kosza na śmieci.

Nasza Ojczyzna powiedziała w oświadczeniu, że takie “antyrodzinne symbole” nie mają miejsca na ulicach, a tym bardziej na budynku budapesztańskiej gminy. Stolicą rządzi obecnie Gergely Karácsony – węgierski polityk, socjolog i nauczyciel akademicki, poseł do Zgromadzenia Narodowego, współprzewodniczący Dialogu na rzecz Węgier (PM). Partia ta reprezentuje nurt zielonego liberalizmu. W mieście trwa obecnie Budapest Pride, największa impreza LGBT w kraju.

Wezwana na miejsce zdarzenia policja wypytała Novaka o okoliczności ale polityk bez problemu odjechał do domu swoim samochodem.

REKLAMA/Advertisement