Watykańska pra-premiera filmu “Miłość i miłosierdzie”. W polskich kinach od 29 marca [WIDEO]

W wtorek w Filmotece Watykańskiej w Plazzo San Carlo za Spiżową Bramą odbyła się pra-premiera filmu “Miłość i miłosierdzie” opowiadającego historię św. Faustyny Kowalskiej – zakonnicy, której wizje i misja dały początek kultowi Bożego Miłosierdzia.

W wydarzeniu wzięli udział twórcy filmu – reżyser Michał Kondrat, wcielająca się w rolę Faustyny Kamila Kamińska oraz Maciej Małysa – odtwórca roli Michała Sopoćki. Do Filmoteki Watykańskiej przybyli również dziennikarze i znamienici goście z różnych zakątków świata, a także dostojnicy Kurii Rzymskiej, wśród nich wikariusz generalny Jospeh G. Roesch czy Salvatore De Giorgi – arcybiskup Palermo.

REKLAMA/Advertisement

Watykańska premiera ma także wymiar symboliczny, bowiem odbyła się w przeddzień 60-tej rocznicy wprowadzenie przez Stolicę Apostolską zakazu szerzenia kultu Bożego Miłosierdzia według wizji siostry Faustyny. 6 marca 1959 r. notyfikacja Świętego Oficjum głosiła, że wszystkie obrazy i pisma, które przedstawiają nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego w formach proponowanych przez polską zakonnicę mają zostać usunięte z przestrzeni kościelnej. Zakaz ten obowiązywał przez 19 lat i został odwołany dopiero 15 kwietnia 1978 r. – głównie dzięki staraniom metropolity krakowskiego Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II.

Papież Polak był największym propagatorem kultu Bożego Miłosierdzia: to on wyniósł Faustynę Kowalską na ołtarze i ogłosił ją świętą w 2000 r. Dzięki jego staraniom, polska zakonnica i obraz, który powstał za jej sprawą, stały się symbolami kultu na całym świecie. Film „Miłość i Miłosierdzie”, który opowiada tę niezwykłą historię, w polskich kinach już 29 marca.

REKLAMA/Advertisement

Niezwykła opowieść o polskiej zakonnicy, siostrze Faustynie – uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II, mistyczce i wizjonerce, która w swoim życiu stanęła przed wykonaniem bardzo ważniej misji. Film pokaże nieznane do tej pory fakty i przybliży widzom narodziny niezwykłego kultu Bożego Miłosierdzia, który zyskał popularnośc na całym świecie.

W roli głównej zobaczymy Kamilę Kamińską – nagrodzoną za najlepszy debiut aktorski na Festiwalu Filmowym w Gdyni, gwiazdę hitów “Najlepszy” i “Listy do M.3”. W filmie wystąpili również: Maciej Małysa, ktory zagrał u boku samego Jona Voighta w głośnym filmie “Jan Paweł II” oraz Janusz Chabior, znany szerokiej widowni chociażby z produkcji “Wołyń”. Reżyserem jest Michał Kondrat – twórca m.in. “Dwóch koron”, poświęconych historii Maksymiliana Kolbe.

REKLAMA/Advertisement

Spokojne i przepełnione wiarą życie siostry Faustyny Kowalskiej zmienia się pewnego dnia nieodwracalnie. Oczom zakonnicy ukazuje się bowiem Jezus Chrystus, który zleca jej misję głoszenia prawdy o Jego Miłosierdziu i przygotowania świata na jego ostateczne przyjście. Zadanie to wydaje się niemożliwe do zrealizowania, ale siostra Faustyna zrobi wszystko, aby je wypełnić. Na światło dzienne wychodzą kolejne dowody na to, że zakonnica naprawdę widywała Jezusa. Po przeprowadzeniu badań naukowych, okazuje się, że podobizna Chrystusa widoczna na obrazie namalowanym według jej wskazówek jest identyczna z rysami twarzy i sylwetką uwiecznionymi na całunie turyńskim. Działalność polskiej zakonnicy daje początek kultowi Bożego Miłosierdzia, który czczony jest przez setki milionów osób na wszystkich kontynentach świata. Niezwykłe spotkanie siostry Faustyny i Jezusa zostało potwierdzone przez wielu papieży, w tym Jana Pawła II, który 30 kwietnia 2000 roku oficjalnie uznał ją za świętą i ustanowił święto Bożego Miłosierdzia, którego w wizjach siostry Faustyny domagał się sam Jezus.

Gatunek: historyczny/dramat/religijny

Produkcja: Polska 2019

Reżyseria i scenariusz: MICHAŁ KONDRAT („Dwie korony”)

Produkcja: FUNDACJA FILMOWA IM. ŚW. MAKSYMILIANA KOLBE, TVP

Obsada: KAMILA KAMIŃSKA („Najlepszy”, „Listy do M. 3″), MACIEJ MAŁYSA („Pod Mocnym Aniołem”, „Jan Paweł II”, „Prawo ojca”), JANUSZ CHABIOR („Klecha”, „Kobiety Mafii”, „Botoks”, „Wyklęty”, „Wołyń”), REMIGIUSZ JANKOWSKI („Wołyń”, „Generał Nil”), PIOTR CYRWUS („Pan Tadeusz”, „Bóg w Krakowie”, „Wyklęty”), JACEK BORKOWSKI („Na plebanii w Wyszkowie”, „Czarna plaża”), TADEUSZ CHUDECKI („Dwie korony”, „Chemia”, „Miasto 44″).

REKLAMA/Advertisement