W Waszyngtonie postanowiono o budowie w Polsce 6 bloków jądrowych. Pierwsza elektrownia atomowa -na Pomorzu

Jak informuje Kancelaria Premiera, zawarto porozumienie o współpracy w dziedzinie cywilnej energii jądrowej pomiędzy Polską a USA.

12 czerwca 2019 r. w Waszyngtonie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski oraz sekretarz energii USA Rick Perry podpisali “Porozumienie o współpracy w dziedzinie cywilnego wykorzystania energii jądrowej” (Memorandum of Understanding). Porozumienie to wyraża gotowość obu stron do współpracy przy polskim programie energetyki jądrowej.

REKLAMA/Advertisement

Podpisane porozumienie stanowi pogłębienie rozmów na temat energetyki jądrowej prowadzonych w ramach polsko-amerykańskiego dialogu energetycznego zainaugurowanego w marcu 2019 r. Strony wyraziły m.in. wolę wspólnego określenia warunków koniecznych do rozwoju polskiego programu jądrowego ze szczególnym uwzględnieniem zasad finansowania, rozwoju zasobów ludzkich i zaangażowania lokalnego przemysłu. Porozumienie zostało podpisane przy okazji spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Donaldem Trumpem w Białym Domu.

Podczas wspólnej konferencji prezydent USA powiedział, że “umowa ta poprawi bezpieczeństwo energetyczne Polski i zacieśni nasze więzi handlowe”. Z kolei prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że “uda nam się wspólnie ten program zrealizować z pożytkiem dla ochrony środowiska, z pożytkiem dla ochrony klimatu na świecie i dla bezpieczeństwa mojej ojczyzny”.

REKLAMA/Advertisement

Projekt “Polityki energetycznej Polski do 2040 r.” (PEP2040) zakłada budowę w Polsce 6 bloków jądrowych o mocy 1-1,5 GW każdy (łącznie 6-9 GW). Pierwszy blok miałby zostać uruchomiony do 2033 r. a kolejnych pięć do 2043 roku. Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce ma powstać na Pomorzu.

za: centrumprasowe.pap.pl

REKLAMA/Advertisement

Inżynier jądrowy: Projekt reaktora w Czarnobylu był tajny, stąd źródła katastrofy