Warszawa: Tłumy na obchodach islamskiego święta. Zarząd meczetu wynajął salę na 2 tys. osób

Eid al-Adha to święto wypadające dziesiątego dnia miesiąca zul hidżdża kalendarza muzułmańskiego. Jest to święto upamiętniające wydarzenie (które znamy z Biblii, ale nieco inaczej przedstawiane przez wyznawców islamu), kiedy Allah nakazał prorokowi Abrahamowi zabicie swojego jedynego syna – Izmaela (wg Koranu praojca wszystkich Arabów – przyp. red.), aby wypróbować jego wiarę. Nagrodą za posłuszeństwo Abrahama było ocalenie życia syna, zamiast niego w ofierze został złożony baranek. Zwierzę musi zostać zabite rytualnie.

Jest to święto ruchome, w tym roku zaczyna się 11 sierpnia. Skąpe są informacje na temat obchodów w Polsce, jednak co nieco możemy znaleźć na Twitterze dziennikarza portalu Onet, należącego do niemiecko-szwajcarskiego koncernu Ringier Axel Springer Polska.

REKLAMA/Advertisement

– Warszawa potrzebuje nowego meczetu – pisze Bartłomiej Bublewicz. – Wierni nie mieszczą się już w budynkach i musza modlić się na podwórku. Pierwszy raz na Eid Al Adha, 2 lata temu, wypełniona była tylko jedna sala meczetu. Dziś są tłumy.

Do tweeta załączono kilka zdjęć.

REKLAMA/Advertisement

Zapytany o miejsce zrobienia zdjęć, Bublewicz odparł:

– Na Ochocie tak ciasno, że musieli wynająć hale na Bemowie na ponad 2 tysiące osób.

REKLAMA/Advertisement

W Warszawie działają meczety: Centrum Kultury Islamu na ul. Wiertniczej, Ośrodek Kultury Muzułmańskiej na ul. Bohaterów Września.