Warszawa: Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Romana Dmowskiego w kościele, w którym ochrzczono lidera endecji

Na ścianie kościoła Matki Bożej Loretańskiej na stołecznej Pradze odsłonięto wczoraj tablicę pamiątkową poświęconą Romanowi Dmowskiemu. Poświęcił ją ordynariusz warszawsko-praski ks. bp Romuald Kamiński. Tablicę zawdzięczamy staraniom społecznego komitetu honorowego, Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej, Stowarzyszenia Polska jest Najważniejsza i Fundacji PGNiG.

W tej właśnie świątyni przyszły lider endecji został 13 listopada 1864 r. ochrzczony.

REKLAMA/Advertisement

Dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej prof. Jan Żaryn powiedział, że Dmowski dał Polakom największą satysfakcję, jaką człowiek jego pokolenia mógł ofiarować narodowi.

– Dzięki jego aktywności dyplomatycznej, dzięki jego zdolnościom, niesamowitej erudycji, tym wszystkim talentom, które posiadał, a które skierował na rzecz dobra Ojczyzny, pod koniec I wojny światowej wygraliśmy, jako Polska. Nie mając rządu, nie mając granic, nie będąc państwem – wygraliśmy pierwszą wojnę światową – powiedział prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej.

REKLAMA/Advertisement

Przypomniał, że wskutek działań Dmowskiego i Jana Ignacego Paderewskiego „traktat wersalski stał się pokojem, w którym po raz pierwszy i ostatni, niestety, dyktowaliśmy warunki Europie i światu, warunki tym wszystkim, którzy nie mieli swoich reprezentantów na terenie Wersalu”.

– Potrafił przyjąć dary Ducha Świętego i rozwijać je na miarę swoich możliwości  – mówił podczas Mszy Św. ks. bp Romuald Kamiński. – Całe jego życie było bardzo mocno skoncentrowane na tym, co zewnętrze, na życiu publicznym, na sprawach państwowych. Dane mu jednak było doświadczyć bliskości Boga, który jest fundamentem ludzkiego życia. 

REKLAMA/Advertisement